Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ prstencového zatmění Slunce

Uznání videa: Colin Legg & Geoff Sims; Music: Peter Nanasi

Co vychází na obzoru? To je Slunce. Většina východů Slunce tak nevypadá, protože Měsíc většinou není součástí východu Slunce. Toho časného rána 10. května 2013 byl ovšem Měsíc při pohledu ze Západní Austrálie mezi Zemí a Sluncem a Slunce vycházelo. Vycházející Slunce bylo v tu dobu zakryto nejen Měsícem, ale také docela pozemskými mraky, takže pro neinformované bylo docela těžké rozumět tomu, co se děje. Při prstencovém zatmění je Měsíc příliš daleko od Země, než aby zakryl celé Slunce a tak ponechává ohnivý prstenec, ve kterém kolem měsíčního okraje proudí sluneční paprsky. Na časosběrném videu je zatmění také zaznamenáno skrz vysokou refrakci zemské atmosféry těsně nad obzorem, což činí neobvyklý východ Slunce a Měsíce také zploštělým. Jak video postupuje a Slunce vychází, tak se Slunce a Měsíc začínají oddělovat. Tento víkend nastane nové prstencové zatmění Slunce, které bude vidět z centrální Afriky, Arabského poloostrova a z úzkého pásu přes Ázii, přičemž z většiny východní polokoule Země bude možné vidět částečné zatmění Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Western_Australia
  2. Wikipedia: Australia
  3. NASA: Sun - Our Star
  4. APOD: 2013-05-13 Částečné zatmění Slunce s letadlem
  5. Tadst.com: annular-solar-eclipse.png
  6. NASA: Earth
  7. APOD: 2017-03-01 Zatmění Slunce s ohnivým prstencem perel
  8. Youtube.com: A Ring of Fire Sunrise Solar Eclipse
  9. APOD: 2019-12-28 Zborcený východ zatmělého Slunce
  10. SeniorCatWellness.com: Foto: kočička naznak :-)
  11. TimeAndDate.com: June 21, 2020 Annular Solar Eclipse
  12. Wikipedia: Arabian_Peninsula
  13. Wikipedia: Eastern_Hemisphere
  14. APOD: 2019-12-27 Sekvence částečně zatmělého Slunce s odrazem

Štítky: Annular eclipse, Východ slunce, Sluneční zatmění


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »