Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ prstencového zatmění Slunce

Uznání videa: Colin Legg & Geoff Sims; Music: Peter Nanasi

Co vychází na obzoru? To je Slunce. Většina východů Slunce tak nevypadá, protože Měsíc většinou není součástí východu Slunce. Toho časného rána 10. května 2013 byl ovšem Měsíc při pohledu ze Západní Austrálie mezi Zemí a Sluncem a Slunce vycházelo. Vycházející Slunce bylo v tu dobu zakryto nejen Měsícem, ale také docela pozemskými mraky, takže pro neinformované bylo docela těžké rozumět tomu, co se děje. Při prstencovém zatmění je Měsíc příliš daleko od Země, než aby zakryl celé Slunce a tak ponechává ohnivý prstenec, ve kterém kolem měsíčního okraje proudí sluneční paprsky. Na časosběrném videu je zatmění také zaznamenáno skrz vysokou refrakci zemské atmosféry těsně nad obzorem, což činí neobvyklý východ Slunce a Měsíce také zploštělým. Jak video postupuje a Slunce vychází, tak se Slunce a Měsíc začínají oddělovat. Tento víkend nastane nové prstencové zatmění Slunce, které bude vidět z centrální Afriky, Arabského poloostrova a z úzkého pásu přes Ázii, přičemž z většiny východní polokoule Země bude možné vidět částečné zatmění Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Western_Australia
  2. Wikipedia: Australia
  3. NASA: Sun - Our Star
  4. APOD: 2013-05-13 Částečné zatmění Slunce s letadlem
  5. Tadst.com: annular-solar-eclipse.png
  6. NASA: Earth
  7. APOD: 2017-03-01 Zatmění Slunce s ohnivým prstencem perel
  8. Youtube.com: A Ring of Fire Sunrise Solar Eclipse
  9. APOD: 2019-12-28 Zborcený východ zatmělého Slunce
  10. SeniorCatWellness.com: Foto: kočička naznak :-)
  11. TimeAndDate.com: June 21, 2020 Annular Solar Eclipse
  12. Wikipedia: Arabian_Peninsula
  13. Wikipedia: Eastern_Hemisphere
  14. APOD: 2019-12-27 Sekvence částečně zatmělého Slunce s odrazem

Štítky: Annular eclipse, Východ slunce, Sluneční zatmění


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »