Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ prstencového zatmění Slunce

Uznání videa: Colin Legg & Geoff Sims; Music: Peter Nanasi

Co vychází na obzoru? To je Slunce. Většina východů Slunce tak nevypadá, protože Měsíc většinou není součástí východu Slunce. Toho časného rána 10. května 2013 byl ovšem Měsíc při pohledu ze Západní Austrálie mezi Zemí a Sluncem a Slunce vycházelo. Vycházející Slunce bylo v tu dobu zakryto nejen Měsícem, ale také docela pozemskými mraky, takže pro neinformované bylo docela těžké rozumět tomu, co se děje. Při prstencovém zatmění je Měsíc příliš daleko od Země, než aby zakryl celé Slunce a tak ponechává ohnivý prstenec, ve kterém kolem měsíčního okraje proudí sluneční paprsky. Na časosběrném videu je zatmění také zaznamenáno skrz vysokou refrakci zemské atmosféry těsně nad obzorem, což činí neobvyklý východ Slunce a Měsíce také zploštělým. Jak video postupuje a Slunce vychází, tak se Slunce a Měsíc začínají oddělovat. Tento víkend nastane nové prstencové zatmění Slunce, které bude vidět z centrální Afriky, Arabského poloostrova a z úzkého pásu přes Ázii, přičemž z většiny východní polokoule Země bude možné vidět částečné zatmění Slunce.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Western_Australia
 2. Wikipedia: Australia
 3. NASA: Sun - Our Star
 4. APOD: 2013-05-13 Částečné zatmění Slunce s letadlem
 5. Tadst.com: annular-solar-eclipse.png
 6. NASA: Earth
 7. APOD: 2017-03-01 Zatmění Slunce s ohnivým prstencem perel
 8. Youtube.com: A Ring of Fire Sunrise Solar Eclipse
 9. APOD: 2019-12-28 Zborcený východ zatmělého Slunce
 10. SeniorCatWellness.com: Foto: kočička naznak :-)
 11. TimeAndDate.com: June 21, 2020 Annular Solar Eclipse
 12. Wikipedia: Arabian_Peninsula
 13. Wikipedia: Eastern_Hemisphere
 14. APOD: 2019-12-27 Sekvence částečně zatmělého Slunce s odrazem

Štítky: Annular eclipse, Východ slunce, Sluneční zatmění


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »