Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magnetické siločáry Mléčné dráhy

Uznání: ESA, Planck; Text: Joan Schmelz (USRA)

Jakou roli v mezihvězdné fyzice hraje magnetické pole? Analýzy pozorování emise malých magneticky orientovaných prachových zrn družicí ESA Planck ukazují předtím neznámé struktury magnetického pole v naší Mléčné dráze, jak je vidět na zakroucených siločarách obrazu celé oblohy. Tmavě červená je vidět především v rovině Mléčné dráhy, kde je koncentrace prachu nejvyšší. Velké oblouky nad její rovinou jsou nejspíše pozůstatky explozívních událostí v minulosti z jádra naší Galaxie, koncepčně podobnými s magnetickými smyčkovými strukturami pozorovanými v atmosféře našeho Slunce. Křivky siločar souhlasí s mezihvězdnými filamenty neutrálního vodíku a poskytují vzrušující důkaz, že magnetické pole může doplňovat gravitaci nejenom při tvarování mezihvězdného média, ale i při vzniku hvězd. Jak magnetismus ovlivnil vývoj naší Galaxie zůstane nejspíš v nadcházejících letech předmětem výzkumu.

Seznam odkazů v popisu

  1. ESA.int: Planck
  2. NASA: Magnetism
  3. NASA: The Milky Way Galaxy
  4. ESA.int: Polarised emission from Milky Way dust
  5. Wikipedia: Galactic_plane
  6. APOD: 2020-02-23 Simulace vesmíru Illustris
  7. APOD: 2018-07-29 Cesta do středu Galaxie
  8. NASA: Coronal Loops in an Active Region of the Sun
  9. Google.com: Welcome to the GALFA-HI Survey's presence on the web!
  10. Wikipedia: Interstellar_medium
  11. Youtube.com: Simplest Motor made with a magnet, AA battery, and a copper wire
  12. NASA: Assembly of Galaxies
  13. Redd.it: Foto: Kočka s kalkulačkou :-)

Štítky: Mléčná dráha, Magnetické pole, Prach


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »