Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6814: Velká spirální galaxie z Hubbla

Uznání: ESA/Hubble and NASA; Acknowledgement: Judy Schmidt

Ve středu tohoto poklidného víru hvězd je nejspíš bezohledná nenažraná černá díra. Vír se točí kolem miliard hvězd, ze kterých vynikají ty nejjasnější a nejmodřejší. Rozsah a krása dávají tomuto pohledu označení velká spirální galaxie. Centrální příšera poskytuje důkazy, že se jedná o superhmotnou černou díru o hmotnosti asi 10 miliónů našich Sluncí. Tato kreatura požírá hvězdy a plyn a obklopuje ji rotující ohrada horké plazmy, která emituje spršky rentgenového záření. Bouřlivá centrální aktivita dává této galaxii označení Seyfertova. Kráska a zvíře jsou katalogizovány jako NGC 6814 a jsou spolu vidět v souhvězdí Orla (Aquila) už zhruba minulou miliardu let.

Meteorický roj Perseid: Pozoruhodné snímky zaslané do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2015-02-11 M100: Velká spirální galaxie
  2. NASA: What Is a Black Hole?
  3. APOD: 2012-10-15 Černé Slunce a inverzní hvězdné pole
  4. Youtube.com: NASA | Massive Black Hole Shreds Passing Star
  5. Harvard.edu: Correlated X-ray/ultraviolet/optical variability in NGC 6814
  6. NASA: X-Rays
  7. Wikipedia: Seyfert_galaxy
  8. SpaceTelescope.org: A spiral snowflake
  9. BoredPanda.com: Foto: Kočička pod uchem pejska :-)
  10. Wikipedia: Aquila_(constellation)

Štítky: Černá díra, Spirální galaxie, Hubble


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS).

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS). Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Vzdálenost od Země byla 1.654 au, od Slunce 1.847 au.

Další informace »