Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy okolo Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Jingyi Zhang

Proč se stopy meteorů jeví zakřivené? Zakřivení vzniká proto, protože snímek uměle komprimuje (téměř) celou oblohu do jednoho obdélníku. Meteory pocházejí z meteorického roje Perseid, který vyvrcholil minulý týden. Snímek z mnoha expozic kombinuje nejenom různé směry z 360stupňové projekce, ale také různé časy, kdy zrovna jasné Perseidy prolétaly oblohou. Všechny Perseidy se dají vystopovat zpátky do souhvězdí Perseus vlevo dole, dokonce i zdánlivě zakřivené (ale ve skutečnosti rovné) meteorické stopy. I když Perseidy vždycky zpátky míří do svého radiantu v Perseu, tak se vyskytují téměř všude na obloze. Snímek byl pořízen ve Vnitřním Mongolsku v Číně, kde se travnatá krajina potkává s písečnými dunami. Na rušné noční obloze je vidět mnoho pokladů včetně centrálního oblouku naší Galaxie Mléčné dráhy, planet Saturn a Jupiter vpravo, barevného světelkování vzduchu ve středu vlevo a poměrně blízkých pozemských mračen. Meteorický roj Perseid vrcholí každý srpen.
Oprava: Na správný zápis složených číslovek upozornil Josef Krob.

Meteorický roj Perseid: Pozoruhodné snímky zaslané do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. Panotools.org: Equirectangular Projection
  2. DailyMail.co.uk: Foto: Kočička v hranaté zásuvce :-)
  3. Wikipedia: Perseids
  4. APOD: 2018-08-12 Meteor před galaxií
  5. NASA: Perseids
  6. Wikipedia: Perseus_(constellation)
  7. APOD: 2019-04-30 Meteor minul galaxii
  8. APOD: 2020-08-10 Perseidy z Persea
  9. Wikipedia: Inner_Mongolia
  10. Wikipedia: China
  11. Youtube.com: Grassland of MONGOLIA by Drone | DJI MAVIC AIR |
  12. Youtu.be: Drone View of Inner Mongolia’s Tengger Desert
  13. APOD: 2017-04-29 Oblouky jara
  14. APOD: 2020-08-13 Východ Jupiteru a Saturnu za skalní věží Alien Throne
  15. APOD: 2018-03-06 Barevné pásy světélnování vzduchu kolem Mléčné dráhy
  16. APOD: 2018-08-08 Animace: Meteorický roj Perseidy

Štítky: Meteorický roj, Perseidy, Mléčná dráha


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »