Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa startu posádky Crew 1

Uznání a copyright: Jen Scott

Minulou neděli v 19:27 východoamerického času zamířila raketa SpaceX Falcon 9 po oblouku do podvečerní oblohy, aby během pár okamžiků opustila planetu Zemi. Tato expozice o délce 3 minuty 20 sekund sleduje stopu startu nad startovacím komplexem 39A Kennedyho střediska vesmírných letů. Raketa vynesla při prvním komerčním letu kosmické lodi s posádkou s certifikací NASA 4 kosmonauty k Mezinárodní kosmické stanici. O den později v pondělí 16. listopadu se kosmická loď Crew Dragon nazvaná Resilience (Odolnost) spojila s touto orbitální základnou. Kosmonauté posádky Crew-1 po skončení svého šestiměsíčního pobytu na ISS tuto loď opět použijí k návratu na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se 9 minut po startu vrátil zpět na Zemi a přistál v Atlantském oceánu na autonomním lodním dronu JRTI (Just Read The Instructions).

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA’s SpaceX Crew-1 Astronauts Headed to International Space Station
  2. NASA: Kathy Lueders to Helm NASA’s Human Spaceflight Office
  3. SpaceX.com: CREW-1 MISSION
  4. Wikipedia: Autonomous_spaceport_drone_ship

Štítky: Falcon 9, Raketa, Raketa, Launch, Launch


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce AR2786, AR2785

Snímek aktivních oblastí Slunce v H-Alfa

Další informace »