Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Globální mapa Marsu v opozici

Uznání a copyright: F. Colas / J.L. Dauvergne / G. Dovillaire / T. Legault /
G. Blanchard / B. Gaillard / D. Baratoux / A, Klotz / S2P / IMCCE / OMP / Imagine Optic

Může to být nejlepší globální mapa Marsu vytvořená pomocí dalekohledu na Zemi. Obrazová data pořídil tým pozorovatelů v průběhu šesti nocí na horské observatoři Pic du Midi mezi 8. říjnem a 1. listopadem, kdy se čtvrtá kamenná planeta od Slunce ještě příliš nevzdálila od své opozice a svého největšího a nejjasnějšího vzhledu na pozemské noční obloze. Byl použitý dalekohled o průměru 1 metr s ohniskovou vzdáleností 17 metrů, který též podporoval projekt NASA Apollo při lunárních přistáních. Data byla zkombinována a po asi 30 hodinách zpracování vznikl tento pozoruhodný pohled marťanského povrchu v projekci, který sahá až k asi 45 severní šířce. Obrazová data bylo možné též namapovat na otáčenící se kouli a na otáčející se stereo pohledy. Příznivci Marsu jistě dokáží snad najít svoje oblíbené útvary na rudé planetě pohledem na anotovanou verzi globální mapy Marsu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2008-01-25 Zimní noc na Pic du Midi
  2. NASA: Mars - The Red Planet
  3. Youtube.com: Global map of Mars from Pic du Midi
  4. Youtube.com: Mars 2020, full rotation in 3D - Pic-du-Midi 1-meter telescope
  5. APOD: 2020-10-01 Solis Lacus: The Eye of Mars
  6. APOD: marsglobalmaplegende.jpg

Štítky: Mars, Mapa, Opposition, Pic du midi


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce AR2786, AR2785

Snímek aktivních oblastí Slunce v H-Alfa

Další informace »