Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc 21. století mokrým kolodiem

Uznání a copyright: Mike Smolinsky

Jednou z prvních fotografických technik pro zachycení lunárního povrchu v polovině 19. století bylo použití mokré kolodiové desky, kterou fotografoval zejména britský astronom Warren De la Rue. K pořízení obrazu je třeba nanést průhlednou směs zcitlivěnou dusičnanem stříbrným na skleněnou desku, exponovat dalekohledem a pak na desce vyvolat negativní obraz. K zajištění fotografické citlivosti musí být celý proces od nanášení po vyvolání dokončen v rozmezí asi 10 až 15 minut, než deska uschne. Tato moderní verze lunárního obrazu pořízeného mokrým kolodiovým procesem oslavuje ranou fotografii Měsíce a celý proces reprodukuje s využitím moderních chemikálií k potažení skleněné desky z obchodu 21. století. Snímek pořízený 28. listopadu loni měchovým fotoaparátem 8x10 na dalekohledu v zahradě věrně zaznamenal velké krátery, jasné paprsky a tmavá hladká moře dorůstajícího Měsíce. Jeho (následně digitalizovaný) obraz měl na desce průměr 8,5 centimetrů a vedeným dalekohledem byl exponován 2 minuty. Efektivní fotografická citlivost mokré desky vůči modrému světlu byla asi ISO 1. Senzor kamery vašeho chytrého telefonu má pravděpodobně rozsah fotografické citlivosti ISO 100 až 6400 (a musí být suchý ...).

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Collodion_process
  2. Wikipedia: Warren_De_la_Rue
  3. UnBlinkingEye.com: Getting Started In Wetplate Collodion Photography
  4. PBS.org: Wet-Plate Photography
  5. NASA: Moon Phase and Libration
  6. WetPlateDay.org: Galleries of the World Wet Plate Collodion Days

Štítky: Měsíc, Photography, History


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »