Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pruhované písečné duny na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA; Processing: Włodek Głażewski;
Text: Alex R. Howe (NASA/USRA, Reader's History of SciFi Podcast)

Proč jsou tyto písečné duny na Marsu proužkované? Nikdo pořádně neví. Na snímku jsou vidět proužkované duny v kráteru Kunowsky na Marsu, které nedávno vyfotografovala kamera HiRISE na sondě MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Je známo, že mnoho marťanským dun pokrývá nerovnoměrná vrstva zmrzlého oxidu uhličitého (suchého ledu), což vytváří vzorce světlých a tmavých oblastí. Oxid uhličitý netaje, ale sublimuje, přímo se mění na plyn. Oxid uhličitý je také skleníkový materiál a i v pevném stavu zadržuje teplo pod ledem a sublimuje zespodu nahoru a tak způsobuje gejzírům podobné erupce. Tyto erupce mohou v marťanském létě způsobovat vzorce tmavých skvrn bez ledu, kde je vidět tmavší písek. Tento snímek byl ovšem pořízen při marťanském podzimu, kdy se počasí stává chladnějším a tak jsou tyto pruhy větší záhadou. Jedna hypotéza praví, že je způsobují praskliny v ledu, které způsobují slabší erupce nebo tepelné namáhání jako součást denního a nočního cyklu, ale výzkum nadále pokračuje. Sledování dun a dalších útvarů během více marťanských sezón nám může poskytnout více informací k rozlousknutí této záhady.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: Mars - The Red Planet
 2. UAHiRISE.org: Dune Monitoring in Kunowsky Crater
 3. Wikipedia: Kunowsky_(Martian_crater)
 4. NASA: Mars Reconnaissance Orbiter
 5. Wikipedia: Dry_ice
 6. Wikipedia: Sublimation_(phase_transition)
 7. Wikipedia: Greenhouse_gas
 8. Youtu.be: DRY ICE EXPERIMENT Easy science experiments for Kids with Disney Toys
 9. Wikipedia: Geysers_on_Mars
 10. APOD: 2007-08-05 Tečkované duny na Marsu
 11. APOD: 2016-01-19 Tmavá písečná duna na Marsu
 12. Flickr.com: mariagat mariagat: Mars - Dunes in Kunowsky Crater
 13. Wikipedia: Thermal_stress
 14. MSSS.com: Seasons on Mars

Štítky: Mars, Hirise, Hirise, Sand dunes, Sand dunes


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »