Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pruhované písečné duny na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA; Processing: Włodek Głażewski;
Text: Alex R. Howe (NASA/USRA, Reader's History of SciFi Podcast)

Proč jsou tyto písečné duny na Marsu proužkované? Nikdo pořádně neví. Na snímku jsou vidět proužkované duny v kráteru Kunowsky na Marsu, které nedávno vyfotografovala kamera HiRISE na sondě MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Je známo, že mnoho marťanským dun pokrývá nerovnoměrná vrstva zmrzlého oxidu uhličitého (suchého ledu), což vytváří vzorce světlých a tmavých oblastí. Oxid uhličitý netaje, ale sublimuje, přímo se mění na plyn. Oxid uhličitý je také skleníkový materiál a i v pevném stavu zadržuje teplo pod ledem a sublimuje zespodu nahoru a tak způsobuje gejzírům podobné erupce. Tyto erupce mohou v marťanském létě způsobovat vzorce tmavých skvrn bez ledu, kde je vidět tmavší písek. Tento snímek byl ovšem pořízen při marťanském podzimu, kdy se počasí stává chladnějším a tak jsou tyto pruhy větší záhadou. Jedna hypotéza praví, že je způsobují praskliny v ledu, které způsobují slabší erupce nebo tepelné namáhání jako součást denního a nočního cyklu, ale výzkum nadále pokračuje. Sledování dun a dalších útvarů během více marťanských sezón nám může poskytnout více informací k rozlousknutí této záhady.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Mars - The Red Planet
  2. UAHiRISE.org: Dune Monitoring in Kunowsky Crater
  3. Wikipedia: Kunowsky_(Martian_crater)
  4. NASA: Mars Reconnaissance Orbiter
  5. Wikipedia: Dry_ice
  6. Wikipedia: Sublimation_(phase_transition)
  7. Wikipedia: Greenhouse_gas
  8. Youtu.be: DRY ICE EXPERIMENT Easy science experiments for Kids with Disney Toys
  9. Wikipedia: Geysers_on_Mars
  10. APOD: 2007-08-05 Tečkované duny na Marsu
  11. APOD: 2016-01-19 Tmavá písečná duna na Marsu
  12. Flickr.com: mariagat mariagat: Mars - Dunes in Kunowsky Crater
  13. Wikipedia: Thermal_stress
  14. MSSS.com: Seasons on Mars

Štítky: Mars, Hirise, Hirise, Sand dunes, Sand dunes


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »