Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseverance: Sedm minut na Mars

Uznání videa: NASA, JPL

Jak těžké je přistát bezpečně na Marsu? Je to natolik těžké, že mnohem více pokusů o přistání selhalo, než uspělo. K dalšímu pokusu dojde ve čtvrtek. Hlavním problémem je, že marťanská atmosféra je příliš hustá, než aby se dala zanedbat, neboť by se v ní kosmická loď mohla roztavit. Na druhou stranu je tato atmosféra příliš řídká, než aby vaše kosmická loď mohla přistát jen na padáku a nerozbila se. Proto jak je vidět na videu, Perseverance ztratí většinu své vysoké rychlosti rozvinutím obrovského padáku, ale potom začne brzdit raketovými motory a když všechno půjde dobře, tak nakonec bude vše kulminovat vznášejícím se jeřábem Sky Crane, který pomalu na povrch posadí rover Perseverance o velikosti automobilu. Vypadá to bláznivě, ale rover Curiosity byl na Mars vysazen podobným způsobem v roce 2012. Od vstupu do atmosféry k dosednutí na povrch to trvá asi sedm minut a všechno koordinuje palubní počítač, jelikož Mars je příliš daleko pro interaktivní komunikaci. Během této doby lidé na Zemi budou prostě čekat, až se dozví, že přistání bylo úspěšné. Minulý týden začala Mars úspěšně obíhat družice Spojených arabských emirátů Hope a o den později ji následovala čínská mise Tianwen-1, která má v příštích měsících vysadit svůj vlastní rover.

Novinky: Zpravodajství z přistání roveru NASA Perseverance.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: Mars exploration program: Historical log
 2. Wikipedia: Atmosphere_of_Mars
 3. Youtu.be: Melting Cans With The Mini Metal Foundry
 4. Youtu.be: How Do Parachutes Work?
 5. Youtu.be: 7 Minutes to Mars: NASA's Perseverance Rover Attempts Most Dangerous Landing Yet
 6. Planetary.org: Curiosity's skycrane maneuver
 7. NASA: Mars 2020 mission - Perseverance rover
 8. APOD: 2019-10-29 Vozítko Curiosity našlo zásoby jílu na Marsu
 9. APOD: 2012-07-31 Curiosity u Marsu: 7 minut napětí
 10. NASA: Mars - The Red Planet
 11. APOD: 2019-08-18 Člověk jako kosmická loď
 12. APOD: 2019-08-25 Opouštění Země
 13. Pdsa.org.uk: Foto: Ukrytá kočička :-)
 14. Wikipedia: United_Arab_Emirates
 15. Wikipedia: Emirates_Mars_Mission
 16. Wikipedia: China
 17. Wikipedia: Tianwen-1

Štítky: Mars, Vozítko, Landing


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »