Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdný prach v molekulárním mračnu v Perseu

Uznání a copyright: Kerry-Ann Lecky Hepburn, Stuart Heggie

Na hlubokém snímku oblohy přes molekulární mračno v Perseu vzdáleném asi 850 světelných roků plynou mračna hvězdného prachu. Na téměř 2 stupně velkém teleskopickém poli září odraženým světlem ze zanořených hvězd prachové mlhoviny. Reflexní mlhovina NGC 1333 s charakteristickou modravou barvou je ve středu, vdB 13 je vpravo nahoře a vzácná žlutá reflexní mlhovina vdB 12 je u horního okraje snímku. V molekulárním mračnu sice vznikají hvězdy, ale většina z nich je na viditelných vlnových délkách zakrytá všudepřítomným prachem. I tak jsou v NGC 1333 zřejmé náznaky kontrastní červené emise z Herbig-Harových objektů, výtrysky a rázovými vlnami stlačený a zářící plyn z nedávno vzniklých hvězd. Chaotické prostředí se nejspíš podobá tomu, které panovalo při vznikání našeho vlastního Slunce před 4,5 miliardami let. Molekulární mračno v Perseu by při své odhadované vzdálenosti na této scéně zabíralo asi 40 světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: File:PerseusCloudMap.png
  2. Swin.edu.au: Reflection Nebula
  3. APOD: 2012-10-26 Reflexní mlhovina vdB1
  4. APOD: 2012-10-26 Reflexní mlhovina vdB1
  5. arXiv.org: The Large and Small Scale Structures of Dust in the Star-Forming Perseus Molecular Cloud
  6. CalTech.edu: NGC 1333 in the Infrared

Štítky: Ngc1333, Vdb12, Vdb13, Molekulární mračno


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »