Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř mlhoviny Plamen

Uznání: NASA, JPL-Caltech, IPAC Infrared Science Archive - Processing: Amal Biju

Mlhovina Plamen vystupuje na optických snímcích prašných hvězdotvorných oblastí v pásu Oriona a východněji od hvězdy Alnitak, zhruba 1400 světelných roků daleko. Alnitak je ta jasná hvězda u pravého okraje na infračerveném snímku ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Infračervený pohled dovnitř mračen zářícího plynu a prachu zabírá asi 15 světelných roků. Ukazuje mnoho nedávno vzniklých hvězd ze zanořené hvězdokupy NGC 2024 koncentrované kolem středu. Věk hvězd v NGC 2024 jde od 200 000 roků do 1,5 milionu roků. Data ukazují, že se nejmladší hvězdy jsou ve středních částech kupy mlhoviny Plamen. To je opakem těch nejjednodušších modelů vznikání hvězd ve hvězdných porodnicích, které předpovídají, že hvězdy začínají vznikat v hustších centru jádra molekulárních mračen. V důsledku toho bude potřeba složitější model vzniku hvězd uvnitř mlhoviny Plamen.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2021-04-12 Alnitak a mlhovina Plamen
  2. APOD: 2013-12-12 Alnitak, Alnilam, Mintaka
  3. CalTech.edu: The Flame Nebula
  4. NASA: Stars
  5. arXiv.org: Age Gradients in the Stellar Populations of Massive Star Forming Regions Based on a New Stellar Chronometer
  6. NASA: Inside the Flame Nebula

Štítky: Ngc2024, Ngc2024, Ngc2024, Infračervený, Infračervený, Infračervený, Vznik hvězd, Vznik hvězd


18. vesmírný týden 2021

18. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 5. do 9. 5. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami Saturnem a Jupiterem. Na večerní obloze je planeta Mars a nízko ještě za soumraku také Merkur a Venuše. V neděli přistál v Mexickém zálivu Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou, která byla půl roku na ISS v rámci mise Crew-1. Čína vypustila základní modul Tianhe nové orbitální stanice Tiangong-3. Týden byl opravdu bohatý na kosmické starty, mezi něž se zařadil i restart evropské Vegy po selhání v loňském roce. Mise vrtulníčku Ingenuity na Marsu bude prodloužena. Před 60 lety startoval první Američan do vesmíru. Alan Shepard vykonal balistický skok v lodi Friendship 7.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Západ Měsíce

nad nemocnicí Brno - Bohunice

Další informace »