Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Medúza a Mars

Uznání a copyright: Jason Guenzel

Na této půvabné scéně je vidět normálně slabá a prchavá mlhovina Medúza. V teleskopickém poli pod a nad Medúzou vystupují dvě jasné žluté hvězdy Mu a Eta Geminorum. Jedná se o chladné červené obry, kteří se nacházejí v chodidle nebeského dvojčete. Samotná mlhovina Medúza se vznáší od středu vlevo dole, je to jasný obloukovitý hřeben emise na kterém se houpou chapadélka. Kosmická medúza jsou součástí zbytku supernovy IC 443 ve tvaru bubliny, rozpínajícího se mračna trosek po výbuchu hmotné hvězdy. Světlo z tohoto výbuchu poprvé dosáhlo Zemi před více než 30 000 lety. Stejně jako její sestřenice v astrofyzikálních vodách Krabí mlhovina, i mlhovina Medúza má uvnitř zbytek zhrouceného jádra hvězdy, neutronovou hvězdu. Na teleskopickém snímku pořízeném 30. dubna je i Mars. Rudá planeta se nyní toulá časnou večerní oblohou a zde je vidět jak žlutě svítí na pravé straně zorného pole. Mlhovina Medúza je asi 5000 světelných roků daleko, zatímco Mars je nyní od Země téměř 18 světelných minut.

Seznam odkazů v popisu

  1. Twitter: Jason Guenzel @TheVastReaches: Mars Meets a Jellyfish
  2. Illinois.edu: TEJAT (Mu Geminorum)
  3. Illinois.edu: PROPUS (Eta Geminorum)
  4. HawAstSoc.org: Constellations: Gemini -- Twins who weren't Quite
  5. APOD: 2006-06-02 IC 443: Zbytek supernovy a neutronová hvězda
  6. Harvard.edu: Chandra: Supernovas & Supernova Remnants
  7. arXiv.org: Observation of Supernova Remnant IC443 with the Fermi Large Area Telescope
  8. APOD: 2018-03-17 Krab z vesmíru
  9. Harvard.edu: Chandra: IC 443: High School Students Discover Neutron Star Using Chandra and VLA Data
  10. EarthSky.org: It’s time to start watching Mars
  11. NASA: Perseverance’s Robotic Arm Starts Conducting Science

Štítky: Ic443, Sh2-249, Ic444, Zbytek supernovy, Mars


27. vesmírný týden 2026

27. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2026. Měsíc bude v úplňku. Na večerní obloze svítí už pouze Venuše. Ráno je stále výš Saturn a velmi nízko na obloze se potkají Mars a Uran. Na Slunci jsou velké skvrny. Zemi míjí větší blízkozemní planetka. Do volného kosmu mají vystoupit z ISS astronauti Williams a Meir(ová). Před 110 lety se narodila československá astronomka Ludmila Pajdušáková. Před 10 lety začala u Jupiteru pracovat sonda Juno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »