Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Déšť Perseid

Uznání a copyright: Luo Hongyang

Minulý týden na Zemi pršel kometární prach, tmavou oblohou se míhal každoroční meteorický roj Perseid. Tento kompozitní obraz se skládá z mnoha snímků pořízených ze stejného místa v noci maxima Perseid. Ten deštník ale nebyl potřeba jako štít proti meteorům, jelikož ty se téměř celé vypařují vysoko v zemské atmosféře. Mnoho z těch snímků obsahuje jednotlivé Perseidy a jeden ukazuje popředí poblíž města Jiuquan v čínské provincii Gansu. Hvězdné pozadí obsahuje centrální pás naší Galaxie, Mléčné dráhy, který je vidět téměř svisle a vlevo jsou vidět planety Jupiter a Saturn. Kometární prachové částice sice putují vzájemně téměř rovnoběžně, ale ve výsledku meteory roje zjevně zdánlivě vylétají z jediného bodu na obloze zvaného radiant ve stejnojmenném souhvězdí Persea. Snímek zachytil tak dlouhý úhel zorného pole, že je v trajektorii Perseid patrné zakřivení oblohy.

Pozoruhodná podání snímků pro APOD: Meteorický roj Perseid 2021.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Perseids
  2. AMSmeteors.org: 11. Is there a chance of a meteor from a meteor shower or storm reaching the ground as a meteorite, and is it dangerous to observe meteor storms?
  3. NASA: Geminids start burninig up 63 miles above your head
  4. NASA: What is Earth’s atmosphere?
  5. APOD: 2021-08-14 Vesmírný ostrov a kosmický písek
  6. Wikipedia: Jiuquan
  7. Wikipedia: China
  8. Youtu.be: 3 Weeks in GANSU PROVINCE, CHINA (Intro)
  9. NASA: The Milky Way Galaxy
  10. APOD: 2020-09-07 Mléčná dráha nad Horou sv. Michala
  11. APOD: 2019-02-05 Perijovum 16: Průlet kolem Jupiteru
  12. APOD: 2020-04-19 Přibližování Cassini k Saturnu
  13. APOD: 2018-08-08 Animace: Meteorický roj Perseidy
  14. MathsIsFun.com: Parallel Lines, and Pairs of Angles
  15. NASA: Meteors & Meteorites
  16. Wikipedia: Radiant_(meteor_shower)
  17. Harvard.edu: Chandra: Perseus
  18. NASA: Perseids
  19. APOD: 2019-06-24 Antikrepuskulární paprsky se sbíhají na opačné straně od Slunce

Štítky: Meteorický roj, Perseidy, Radiant


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »