Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rosettina kometa v Blížencích

Uznání a copyright: Rolando Ligustri (CARA Project, CAST)

Na teleskopickém snímku ze 7. listopadu je zachycen návrat periodické komety Čurjumo-Gerasimenko(vá) na její 6,4 roku dlouhé orbitě. Na pozadí hvězd v souhvězdí Blíženců (Gemini) se doprava vzhůru táhne prachový ohon směrem k Upsilon Geminorum. Už těsně mimo levý okraj zorného pole září nejjasnější hvězda v Blížencích Beta Geminorum, též známá jako Pollux. Kometa Čurjumov-Gerasimenko(vá) prošla perihelem, neboli nejbližším bodem ke Slunce 2. listopadu 2021. Perigeem, neboli nejbližším bodem k Zemi prošla 12. listopadu ve vzdálenosti asi 0,42 astronomické jednotky, nicméně je příliš slabá než aby byla vidět jen okem samotným. Tuto dobře prozkoumanou kometu zkoumali při její minulé cestě vnitřní Sluneční soustavou roboti z planety Země. Nyní je slavná jako místo posledního odpočinku historické sondy Rosetta a přistávacího modulu Philae.

Seznam odkazů v popisu

  1. TheSkyLive.com: Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko
  2. Illinois.edu: POLLUX (Beta Geminorum)
  3. Planetary.org: Rosetta’s Ancient Comet
  4. NASA: Comet Discovered to Have Its Own Northern Lights
  5. NASA: Rosetta and Philae

Štítky: Kometa, 67p, Churyumov-Gerasimenko, Rosetta


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »