Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter z Hubbla a zmenšující se Velká rudá skvrna

Uznání: NASA, ESA, Hubble, OPAL Program, STScI; Processing: Karol Masztalerz

Co se stane s Jupiterovou Velkou rudou skvrnou? Plynný obr Jupiter je největší planetou Sluneční soustavy a jeho hmotnost je přibližně 320krát větší než hmotnost Země. Na Jupiteru se nachází jeden z největších a nejdéle trvajících známých bouřkových systémů, Velká rudá skvrna (GRS - Great Red Spot), která je vidět vlevo. GRS je tak velká, že by mohla pohltit Zemi, ovšem poslední dobou se zmenšuje. Srovnání s historickými záznamy ukazuje, že tato bouře nyní pokrývá jen třetinu plochy povrchu, kterou pokrývala před 150 lety. Program NASA OPAL (Outer Planets Atmospheres Legacy) v posledních letech bouři sleduje pomocí Hubblova kosmického dalekohledu. Hubblův snímek z programu OPAL ukazuje Jupiter v roce 2016 a je zpracovaný takovým způsobem, že červené odstíny vypadají docela živě. Moderní údaje o GRS ukazují, že bouře nadále zmenšuje velikost svého povrchu, ale také se mírně vertikálně zvyšuje. Budoucnost GRS nikdo nezná a pokud bude trend zmenšování pokračovat, tak existuje možnost, že GRS jednoho dne dokonce udělá to, co dělají jiné menší skvrny na Jupiteru a zmizí úplně.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Jupiter
  2. NASA: Planetary Fact Sheet - Ratio to Earth Values
  3. NASA: Jupiter’s Great Red Spot: A Swirling Mystery
  4. Wikipedia: Great_Red_Spot
  5. APOD: 2014-05-18 Jupiterova Velká rudá skvrna z Voyageru 1
  6. STScI.edu: Outer Planet Atmospheres Legacy (OPAL)
  7. NASA: Hubble Space Telescope
  8. SpaceTelescope.org: Jupiter from OPAL 2016
  9. APOD: 2018-02-21 Jupiter infračerveně z Hubbla
  10. Harvard.edu: Historical and Contemporary Trends in the Size, Drift, and Color of Jupiter's Great Red Spot
  11. Astronomy.com: Jupiter’s Great Red Spot is shrinking in length, but growing in height
  12. APOD: 2017-12-14 Střemhlav do Jupiteru
  13. SwRI.edu: THE STRIPE THAT DISAPPEARED
  14. Wp.com: Foto: Schovaná kočička :-)

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Hubble


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »