Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rigel a mlhovina Hlava čarodějnice

Uznání a copyright: JosĂ© Mtanous

Populární název této mlhoviny Hlava čarodějnice evokuje její z temnoty vystupující strašidelná vizáž ve světle hvězd a pokroucený profil. Pěkný teleskopický pohled dává pocit, že čarodějnice civí na jasného nadobra Rigel v Orionu. Mlhovina Hlava čarodějnice, formálněji známá jako IC 2118, měří asi 50 světelných roků a skládá se ze zrníček mezihvězdného prachu, která odrážejí hvězdné světlo Rigelu. Modrá barva Hlavy čarodějnice a prach kolem Rigelu nezpůsobuje jen intenzivní modré světlo hvězdy Rigel, ale také skutečnost, že prachová zrna rozptylují modré světlo efektivněji, než světlo červené. Stejný fyzikální proces způsobuje, že se denní pozemská obloha jeví modrá, i když k rozptylu v atmoféře Země dochází na molekulách dusíku a kyslíku. Rigel, mlhovina Hlava čarodějnice a plyn a prach, které ji obklopují, se nacházejí asi 800 světelných roků daleko.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2006-12-11 IC 2118: Mlhovina Hlava čarodějnice
  2. Wordpress.com: mtanous: bruja1v1_enhancedarks.jpg
  3. Wikipedia: Rigel
  4. Wikipedia: IC_2118
  5. NASA: What is a light-year?
  6. Harvard.edu: The inhomogeneous circumstellar envelope of Rigel (beta Orionis A)
  7. Youtube.com: Scale of Earth, Sun, Rigel, and VY Canis Majoris. [full zoom at the end]
  8. Illinois.edu: RIGEL (Beta Orionis)
  9. SWIN.edu.au: Dust Grain
  10. GSU.edu: Blue Sky
  11. NASA: Why Is the Sky Blue?
  12. NASA: Earth's Atmospheric Layers
  13. Youtu.be: Science Experiment LIQUID NITROGEN vs LOCK
  14. Space.com: How NASA's Webb Telescope Will Search for Oxygen on Alien Worlds
  15. APOD: 2015-10-30 Mlhovina Hlava čarodějnice
  16. NASA: What is a light-year and how is it used?

Štítky: Rigel, Witch Head Nebula, Reflekční mlhovina


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »