Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přehlídka planet nad operou v Sydney

Uznání a copyright: Prasun Agrawal

Svět se probouzí do malebné přehlídky planet. Východní oblohu nad velkou částí planety Země těsně před úsvitem zdobí pozoruhodná řádka dobře známých planet. Na většině severní polokoule Země je tato řada planet vidět téměř horizontálně, zato na většině jižní polokoule je vidět zase spíše vertikálně. Taková téměř vertikální řada planet byla před pěti dny zachycena na snímku nad budovou opery v Sydney v jižní Austrálii. Tyto ranní planety jsou shora dolů Saturn, Mars, Venuše a Jupiter. S koncem dubna úhlová vzdálenost mezi Venuší a Jupiterem postupně klesne pod jeden stupeň až si pak vymění místa. Poté na konci května Jupiter projde blízko Marsu a obě planety si vymění místa. V červnu se k této přehlídce nakrátko přidá Merkur.
Oprava: Na chybné pořadí planet zespodu nahoru namísto správného shora dolů upozornila Jitka Novotná, Jan Kučera a Josef Pavlík.

Pozoruhodná podání do APODu: Ranní přehlídka planet 2022.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2022-02-06 Modrá skleněná kulička Země
  2. NASA: What's Up: Skywatching Tips from NASA
  3. APOD: 2022-04-20 Seřazení planet nad mostem v New Yorku
  4. Wikipedia: Southern_Hemisphere
  5. Instagram.com: _stars.and.stuff_ : 5 planets above the iconic Sydney Opera House. April 22nd, 2022.
  6. Youtu.be: Australia Sydney Opera House DJI Drone 4K UHD
  7. Wikipedia: Australia
  8. APOD: 2022-01-23 Saturn, Tethys, prstence a stíny
  9. APOD: 2021-07-01 Selfíčko Perseverance s Ingenuity
  10. NASA: All About Venus
  11. APOD: 2019-02-05 Perijovum 16: Průlet kolem Jupiteru
  12. EarthSky.org: Venus and Jupiter conjunction: Start watching now
  13. In-The-Sky.org: Conjunction of Jupiter and Mars
  14. Picdn.net: Foto: Pes a kočka :-)

Štítky: Australia, Seřazení planet, Opera


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »