Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét Sluneční soustavy

Uznání a copyright: Alexis Trigo

Viděli jste už někdy všechny planety najednou? Většinu června se na ranní obloze odehrávalo vzácné uskupení planet. Na celooblohovém snímku rybím okem pořízeném před několika rány poblíž města San Pedro de Atacama v Chile je vidět nejenom celá přehlídka planet, ale i Měsíc mezi Marsem a Venuší. Zleva doprava jsou podél ekliptiky vidět členové portrétu Sluneční soustavy v pořadí Země, Saturn, Neptun, Jupiter, Mars, Uran, Venuše, Merkur a Země. Neptun a Uran byly pro zvýraznění své polohy uměle zvětšeny. Sopka těsně pod Merkurem je Licancabur. Merkur se v červenci posune do záře Slunce, ale o několik dnů později se zase objeví na večerní straně. V srpnu pak Saturn pomalu překročí opačný směr od Slunce a stane se viditelným za soumraku místo za úsvitu. Všech osm planet bude příště zase současně vidět na ranní obloze v roce 2122.

Pozoruhodná podání do APODu: Ranní přehlídka planet v červnu 2022.

Štítky: Sluneční soustava, Ekliptika, Ráno


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »