Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét Sluneční soustavy

Uznání a copyright: Alexis Trigo

Viděli jste už někdy všechny planety najednou? Většinu června se na ranní obloze odehrávalo vzácné uskupení planet. Na celooblohovém snímku rybím okem pořízeném před několika rány poblíž města San Pedro de Atacama v Chile je vidět nejenom celá přehlídka planet, ale i Měsíc mezi Marsem a Venuší. Zleva doprava jsou podél ekliptiky vidět členové portrétu Sluneční soustavy v pořadí Země, Saturn, Neptun, Jupiter, Mars, Uran, Venuše, Merkur a Země. Neptun a Uran byly pro zvýraznění své polohy uměle zvětšeny. Sopka těsně pod Merkurem je Licancabur. Merkur se v červenci posune do záře Slunce, ale o několik dnů později se zase objeví na večerní straně. V srpnu pak Saturn pomalu překročí opačný směr od Slunce a stane se viditelným za soumraku místo za úsvitu. Všech osm planet bude příště zase současně vidět na ranní obloze v roce 2122.

Pozoruhodná podání do APODu: Ranní přehlídka planet v červnu 2022.

Štítky: Sluneční soustava, Ekliptika, Ráno


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »