Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní Amerika a Pelikán

Uznání a copyright: Frank Sackenheim

Příznivci naší milé planety možná poznávají obrysy těchto kosmických mračen. Jasnou emisní oblast vlevo ohraničují tmavé neprůhledné pásy prachu, které zdá se, sledují tvar kontinentu, takže této emisní oblasti katalogizované jako NGC 7000 propůjčují populární název mlhovina Severní Amerika. Vpravo, těsně u východního pobřeží mlhoviny Severní Amerika, se nachází IC 5070, jejíž ptačí profil přímo vnuká název mlhovina Pelikán. Obě jasné mlhoviny jsou od sebe dělí asi 1500 světelných roků a jsou součástí stejné velké a složité hvězdotvorné oblasti, která je téměř stejně blízko jako známější mlhovina v Orionu. Zorné pole široké 3 stupně by v této vzdálenosti zabíralo 80 světelných roků. Pečlivě pořízený kosmický portrét využívá úzkopásmové snímky kombinované tak, aby zvýraznily jasné ionizační fronty a charakteristickou záři atomárního vodíku a plynného kyslíku. Tyto mlhoviny se dají spatřit z tmavých míst triedrem. Dívejte se na severovýchod od jasné hvězdy Deneb v souhvězdí Labuti (Cygnus), které na severní letní noční obloze stoupá vysoko.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth observatory
  2. AtlasOfTheUniverse.com: Star Clusters and Nebulae within 10000 light years
  3. OneMinuteAstronomer.com: The “North America” Nebula
  4. Wikipedia: Dixon_Lanier_Merritt
  5. APOD: 2016-11-19 IC 5070: Zaprášený Pelikán v Labuti
  6. arXiv.org: Extinction with 2MASS: star counts and reddening toward the North America and the Pelican Nebulae
  7. AstrophotoCologne.de: NGC 7000 BiColor
  8. APOD: 2010-08-19 Mlhovina Pelikán podrobně
  9. APOD: 2021-01-29 Severoamerická noční obloha
  10. NASA: What's Up: Skywatching Tips from NASA

Štítky: Mlhovina Severní Amerika, Mlhovina Pelikán, Ngc7000, Ic5070


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »