Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Všechna voda na planetě Zemi

Uznání ilustrace: Jack Cook, Adam Nieman, Woods Hole Oceanographic Institution; Data source: Igor Shiklomanov

Jak velkou část planety Země tvoří voda? Velmi malou, opravdu. Přestože vodní oceány pokrývají asi 70 % zemského povrchu, tak ve srovnání s poloměrem Země jsou velice mělké. Na této ilustraci je vidět, co by se stalo, pokud by se veškerá voda na povrchu Země, nebo blízko něho shromáždila do koule. Taková koule by měla poloměr pouhých 700 kilometrů, méně než polovinu poloměru pozemského Měsíce, ale stále o něco více, než je poloměr Saturnova měsíce Rhea, který podobně jako mnoho měsíců v naší vnější Sluneční soustavě, většinou z vodního ledu. Další menší koule vody představuje všechnu sladkou vodu na Zemi a nejmenší koule zobrazuje objem všech sladkých vod v jezerech a řekách. Jak se tato voda dostala na Zemi a zda je nějaké významné množství vody uvězněné pod povrchem Země zůstává předmětem výzkumu.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtube.com: Earth: The Water Planet
  2. Cliffshade.com: earth_anatomy.gif
  3. USGS.gov: How much water is there on Earth?
  4. USGS.gov: All of Earth's water in a single sphere!
  5. Redd.it: Foto: Kočka do klubíčka :-)
  6. APOD: 2009-11-18 Na Měsíci byla ve stínu objevena voda
  7. APOD: 2008-05-13 Staré krátery na jihu Rhei
  8. NASA: Solar System Exploration
  9. NASA: Earth
  10. APOD: 2018-12-18 Bubliny metanu zamrzlé v jezeru Bajkal
  11. APOD: 2018-08-26 Oheň na Zemi
  12. Wikipedia: Origin_of_water_on_Earth
  13. APOD: 1997-03-16 Water World
  14. SI.edu: Is there An Ocean Below Your Feet?

Štítky: Země, Voda, Sluneční soustava


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »