Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

DART: Dopad na planetku Dimorphos

Uznání videa: NASA, JHUAPL, DART

Mohlo by lidstvo odvrátit planetku mířící k Zemi? Ano. Ke smrtícím dopadům velkých planetek už v minulosti Země došlo a v některých případech to způsobilo hromadné vymírání života. NASA včera vyzkoušela nový způsob planetární obrany, když narazila se sondou DART (Double Asteroid Redirection Test) do malé planetky Dimorphos o rozměru asi 170 metrů, a tak pomohla naší Zemi čelit potenciálním impaktům v budoucnosti. Jak je vidět na videu, zásah byl úspěšný. V ideálním případě, pokud by byl náraz proveden dostatečně brzy, může srážka i malé sondy vychýlit velkou planetku dostatečně na to, aby minula Zemi. Na videu je zrychleně vidět, jak sonda DART nejprve míjí vlevo větší Didymos a pak se blíží k menšímu Dimorphosu. I když video náhle končí srážkou sondy DART, tak pozorování monitorující změněnou dráhu Dimorphosu z vesmíru i z dalekohledů po celém světě právě začalo.

Seznam odkazů v popisu

  1. Planetary.org: Notable Asteroid Impacts in Earth’s History
  2. NASA: Asteroids
  3. NASA: Earth
  4. NASA: Timeline of a Mass Extinction
  5. NASA: DART News
  6. NASA: Didymos & Dimorphos
  7. NASA: NEO Basics
  8. Youtu.be: DART's Impact with Asteroid Dimorphos (Official NASA Broadcast)
  9. APOD: 2021-08-29 Orbity potenciálně nebezpečných planetek
  10. APOD: 2022-08-09 Odlet od Země
  11. Wikipedia: Double_Asteroid_Redirection_Test
  12. Wikipedia: 65803_Didymos
  13. Wikipedia: Dimorphos
  14. UniverseMagazine.com: Space telescopes will watch as DART hits the target
  15. Youtu.be: NASA's DART Mission Post-Asteroid-Impact News Briefing
  16. Lowell.edu: PRESS RELEASE: LOWELL DISCOVERY TELESCOPE PLAYS KEY ROLE IN DART PLANETARY DEFENSE TEST MISSION

Štítky: DART, Asteroid, Planetární obrana


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »