Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední selfie sondy InSight

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Mars InSight

Svůj první snímek odeslala sonda Mars InSight po úspěšném přistání 26. listopadu 2018 z rovné rovníkové planiny Elysium Planitia na Rudé planetě. Tato historicky významná mise s cílem zkoumat marsovské nitro pomocí seismických výzkumů, geodézie a transportu tepla již pracuje více než 1400 marťanských dní neboli solů. Za tu dobu sonda InSight detekovala více než 1300 marsotřesení, zaznamenala údaje z dopadů meteoroidů, které vyvolaly marsotřesení, pozorovala, jak se šíří seismické vlny, a tak umožnila nahlédnout do nitra Marsu. Očekává se, že analýza archivu shromážděných dat bude přinášet objevy desítky let. Ovšem poslední operační sol sondy InSight není pravděpodobně daleko. Důvod je patrný z tohoto selfíčka pořízeného počátkem letošního roku, na kterém jsou vidět její 2metrové sluneční panely pokryté prachem. Prachu zvířeného marťanskými větry stále přibývá a tak drasticky klesá výkon slunečních panelů sondy InSight.
Oprava a poděkování: Na nepřeložený název upozornil Petr Zoufalý.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-11-27 První snímek sondy InSights z Marsu
  2. NASA: InSight’s Landing Site: Elysium Planitia
  3. NASA: Mars InSight Mission
  4. NASA: NASA’s InSight Lander Detects Stunning Meteoroid Impact on Mars
  5. Phys.org: Two major meteorite impacts shed light on the interior of Mars
  6. NASA: NASA Prepares to Say ‘Farewell’ to InSight Spacecraft
  7. NASA: PIA25287: InSight's Final Selfie

Štítky: Mars, InSight, Seismologie, Sluneční panel, Prach


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »