Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První snímek sondy InSights z Marsu

Uznání: NASA/JPL-Caltech

Sondo InSight z NASA, vítej na Marsu. Kosmická sonda NASA InSight včera po šestiměsíční cestě vnitřní Sluneční soustavou jako vždy za dramatických okolností přistála na Marsu. V asi sedmi minutách musela zabrzdit z rychlosti 20 000 km za hodinu na nulu, přitom zpomalovala až 8 g, její tepelný štít se zahřál až na 1500 stupňů Celsia, poté brzdila padákem a nakonec raketami. Snímek, na který se díváte, byl vůbec první, který sonda InSight na Marsu pořídila a úlevně potvrdil, že zabrzdila dostatečně, aby mohla měkce dosednout a na rudé planetě pracovat. Rakety sondy InSight při závěrečném sestupu rozvířily prach, který je vidět přilepený na průhledném víčku kamery Instrument Context Camera. Kromě špinavých skvrn jsou vidět části přistávacího modulu včetně krytek šroubů dole a přistávací nohy vpravo dole. Na rezavě červené půdě jsou vidět malé kameny a oblouk marťanského obzoru nahoře dělí zemi a oblohu. InSight v příštích týdnech rozvine několik vědeckých přístrojů včetně seismometru pro detekci záchvěvů. Očekává se, že tyto přístroje poskytnou lidstvu dosud neznámé údaje o vnitřku Marsu, a předpokládá se, že se poučíme nejenom o Marsu, ale také o Zemi.

Štítky: InSight, Mars, Povrch


3. vesmírný týden 2026

3. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 1. do 18. 1. 2026. Měsíc mezi poslední čtvrtí a novem je vidět ráno a dopoledne. Večer je jihozápadem Saturn s Neptunem a nad jihovýchodem jsou Jupiter a Uran. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je trochu zvýšená a nastala i slabší polární záře. Po startu Falconu 9 z Kalifornie mohli pozorovatelé v Evropě spatřit jeho horní stupeň, když vypouštěl zbytky paliva před deorbitací. Mise Crew-11 na ISS končí asi o měsíc dříve pro zdravotní potíže jednoho z členů. Je možné, že 17. ledna začne vývoz rakety SLS mise Artemis II kolem Měsíce. Před 40 lety sledovala sonda Voyager 2 zblízka planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Falkon 9

Náhodné pozorování při podvečerním výstupu na Plešivec.

Další informace »