Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulace: Vznik galaktického disku

Uznání videa: TNG Collaboration, MPCDF, FAS Harvard U.; Music: World's Sunrise (YouTube: Jimena Contreras)

Jak jsme se sem dostali? Víme, že žijeme na planetě obíhající kolem hvězdy a ta obíhá kolem galaxie, ale jak to všechno vzniklo? Protože se náš vesmír pohybuje příliš pomalu na to, abychom ho mohli sledovat, tak vznikají počítačové simulace rychlejšího pohybu, které nám to mohou pomoci zjistit. Konkrétně toto video ze spolupráce projektů Illustris a TNG sleduje plyn od raného vesmíru (rudý posuv 12) až do současnosti (rudý posuv 0). Na začátku simulace, okolní plyn padá do oblasti s relativně vysokou gravitací a nahromadí se v ní. Po několika miliardách let se z podivného a fascinujícího kosmického tance zhmotní dobře definované centrum. Plynné globule, z nichž některé z nich představují malé satelitní galaxie, pokračují v pádu do rotující galaxie a jsou jí pohlcovány, jakmile je dosaženo současné epochy a video končí. Pro Galaxii Mléčnou dráhu však velké slučování nemusí končit, nedávné důkazy naznačují, že se naše velká spirální galaxie v příštích několika miliardách let srazí a splyne s o něco větší spirální galaxií v Andromedě.

Otevřená věda: Prohlédněte si více než 3000 souborů v knihovně zdrojových kódů pro astrofyziku

Štítky: Kosmologie, Počítačová simulace, Spirální galaxie


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Observatorio del Teide

Ikonické observatoře pro pozorování hlubokého vesmíru pod centrem naší galaxie. Tenerife má opravdu nezapomenutelně překrásnou noční oblohu. Pohled jak na pouštní vesnici ze Star Wars George Lucase :)

Další informace »