Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Recyklování Cassiopeia A

Uznání: X-ray - NASA, CXC, SAO; Optical - NASA,STScI

Hmotné hvězdy v naší Galaxii žijí velkolepým životem. Vznikají zhroucením z obrovských vesmírných mračen, zapalují jadernou výheň a ve svých jádrech vytvářejí těžké prvky. Po několika milionech let je obohacený materiál vyvržen zpět do mezihvězdného prostoru tvorba hvězd může začít nanovo. Příkladem závěrečné fáze hvězdného životního cyklu je rozpínající se mračno trosek známé jako Cassiopeia A. Světlo z výbuchu, který vytvořil tento pozůstatek supernovy, by bylo poprvé na obloze planety Země vidět asi před 350 lety, ačkoli to světlu trvalo asi 11 000 let, než k nám dorazilo. Tento obraz ve falešných barvách složený z rentgenových a optických obrazových dat z rentgenové observatoře Chandra a Hubblova kosmického dalekohledu ukazuje stále ještě horká vlákna a uzly v pozůstatku. Pozůstatek Cassiopeia A ve své v odhadované vzdálenosti měří asi 30 světelných let. Vysokoenergetické rentgenové záření ze specifických prvků má přiřazené falešné barvy, křemík má červenou, síra žlutou, vápník zelenou a železo fialovou, aby astronomové mohli lépe prozkoumat recyklaci hvězdné hmoty naší Galaxie. V modrých odstínech je vidět stále se rozpínající vnější tlaková vlna. Jasná skvrna poblíž středu je neutronová hvězda, neuvěřitelně hustý, zhroucený pozůstatek hmotného jádra hvězdy.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-08-01 Prvky po supernově
  2. SEDS.org: Cassiopeia A and Supernova 1680 or 1667
  3. NASA: The Latest Look at "First Light" from Chandra
  4. arXiv.org: A Chandra X-ray Survey of Ejecta in the Cassiopeia A Supernova Remnant
  5. APOD: 2017-11-19 NGC 7822: Hvězdy a prachové pilíře infračerveně
  6. APOD: 2017-05-01 Chládnoucí neutronová hvězda

Štítky: Stellar life cycle, Zbytek supernovy, Cas A, Hvězdný vývoj, Massive star, Rentgenové paprsky


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »