Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulace: Vznik galaktického disku

Uznání videa: TNG Collaboration, MPCDF, FAS Harvard U.; Music: World's Sunrise (YouTube: Jimena Contreras)

Jak jsme se sem dostali? Víme, že žijeme na planetě obíhající kolem hvězdy a ta obíhá kolem galaxie, ale jak to všechno vzniklo? Protože se náš vesmír pohybuje příliš pomalu na to, abychom ho mohli sledovat, tak vznikají počítačové simulace rychlejšího pohybu, které nám to mohou pomoci zjistit. Konkrétně toto video ze spolupráce projektů Illustris a TNG sleduje plyn od raného vesmíru (rudý posuv 12) až do současnosti (rudý posuv 0). Na začátku simulace, okolní plyn padá do oblasti s relativně vysokou gravitací a nahromadí se v ní. Po několika miliardách let se z podivného a fascinujícího kosmického tance zhmotní dobře definované centrum. Plynné globule, z nichž některé z nich představují malé satelitní galaxie, pokračují v pádu do rotující galaxie a jsou jí pohlcovány, jakmile je dosaženo současné epochy a video končí. Pro Galaxii Mléčnou dráhu však velké slučování nemusí končit, nedávné důkazy naznačují, že se naše velká spirální galaxie v příštích několika miliardách let srazí a splyne s o něco větší spirální galaxií v Andromedě.

Otevřená věda: Prohlédněte si více než 3000 souborů v knihovně zdrojových kódů pro astrofyziku

Štítky: Kosmologie, Počítačová simulace, Spirální galaxie


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »