Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulace: Vznik galaktického disku

Uznání videa: TNG Collaboration, MPCDF, FAS Harvard U.; Music: World's Sunrise (YouTube: Jimena Contreras)

Jak jsme se sem dostali? Víme, že žijeme na planetě obíhající kolem hvězdy a ta obíhá kolem galaxie, ale jak to všechno vzniklo? Protože se náš vesmír pohybuje příliš pomalu na to, abychom ho mohli sledovat, tak vznikají počítačové simulace rychlejšího pohybu, které nám to mohou pomoci zjistit. Konkrétně toto video ze spolupráce projektů Illustris a TNG sleduje plyn od raného vesmíru (rudý posuv 12) až do současnosti (rudý posuv 0). Na začátku simulace, okolní plyn padá do oblasti s relativně vysokou gravitací a nahromadí se v ní. Po několika miliardách let se z podivného a fascinujícího kosmického tance zhmotní dobře definované centrum. Plynné globule, z nichž některé z nich představují malé satelitní galaxie, pokračují v pádu do rotující galaxie a jsou jí pohlcovány, jakmile je dosaženo současné epochy a video končí. Pro Galaxii Mléčnou dráhu však velké slučování nemusí končit, nedávné důkazy naznačují, že se naše velká spirální galaxie v příštích několika miliardách let srazí a splyne s o něco větší spirální galaxií v Andromedě.

Otevřená věda: Prohlédněte si více než 3000 souborů v knihovně zdrojových kódů pro astrofyziku

Štítky: Kosmologie, Počítačová simulace, Spirální galaxie


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »