Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční skvrny na aktivním Slunci

Uznání: NASA, SDO; Processing & Copyright: Şenol Şanlı

Proč je naše Slunce tak aktivní právě teď? Nikdo s jistotou neví. Zvýšení povrchové aktivity se očekávalo, protože se naše Slunce blíží k slunečnímu maximu v roce 2025. Nicméně minulý měsíc na našem Slunci vzniklo více slunečních skvrn než v kterémkoli měsíci během celého předchozího jedenáctiletého slunečního cyklu, a to dokonce již od roku 2002. Tento obrázek se skládá ze snímků pořízených každý den od ledna do června sluneční observatoří NASA SDO (Solar Dynamic Observatory). Vykazuje velké množství slunečních skvrn, jednotlivé velké skvrny lze sledovat po slunečním disku zleva doprava v průběhu přibližně dvou týdnů. Jak sluneční cyklus pokračuje, sluneční skvrny se obvykle objevují blíže k rovníku. Sluneční skvrny jsou jen jedním ze způsobů, jakým naše Slunce projevuje povrchovou aktivitu, dalším jsou vzplanutí a výrony koronální hmoty (CME), které vyvrhují částice do sluneční soustavy. Protože tyto částice mohou ovlivnit kosmonauty a elektroniku, má sledování povrchových poruch více než jen estetickou hodnotu. Naproti tomu může mít sluneční aktivita velmi vysokou estetickou hodnotu, když v zemské atmosféře vyvolá polární záři.

Seznam odkazů v popisu

  1. SpaceWeather.com: ISES: Sunspot number 2002-2023
  2. NASA: Sun - Our Star
  3. Wikipedia: Solar_maximum
  4. APOD: 2023-05-17 Sluneční skvrna se světelným mostem
  5. LiveScience.com: How the Sun's 11-Year Solar Cycle Works
  6. Instagram.com: snlsanli: 07-07-2023 Güneş Lekeleri- Sunspots Ocak-Şubat-Mart-Nisan-Mayıs-Haziran. Güneş lekeleri 21 yılın en üst seviyesine çıktı.
  7. NASA: NASA
  8. NASA: Solar Dynamic Observatory
  9. Wikipedia: Spörer's_law
  10. APOD: 2014-10-22 Sršení skupiny slunečních skvrn AR 2192 Crackles
  11. APOD: 2018-09-02 Silné sluneční vzplanutí
  12. NASA: CME Week: The Difference Between Flares and CMEs
  13. NASA: Solar System
  14. PinImg.com: Foto: Kočička v rybím klobouku :-)
  15. NASA: The Heliopedia

Štítky: Sluneční skvrny, Slunce, Solar cycle


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »