Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Webbova Rho Ophiuchi

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI, Klaus Pontoppidan (STScI), Processing: Alyssa Pagan (STScI)

V nejbližší oblasti tvoření hvězd od naší planety, ve zhruba pouhých 390 světelných roků vzdáleném komplexu molekulárního mračna Rho Ophiuchi, vznikají Slunci hvězdy podobné a budoucí planetární systémy. Do nedalekého zárodečného chaosu nahlédla kamera NIRCam vesmírného dalekohledu Jamese Webba a v inspirativním měřítku pořídila tento infračervený snímek. Velkolepý kosmický snímek byl zveřejněn u příležitosti úspěšného prvního roku Webbova průzkumu vesmíru. Snímek zabírá v oblasti Rho Ophiuchi méně než světelný rok a obsahuje asi 50 mladých hvězd. Jasnější hvězdy zřetelně vytvářejí Webbův charakteristický vzor difrakčních paprsků. Obrovské výtrysky rázem stlačovaného molekulárního vodíku tryskajícího z nově zrozených hvězd jsou na snímku červené, s velkou nažloutlou prachovou dutinou vykrojenou energickou mladou hvězdou poblíž jejího středu. U některých hvězd jsou na tomto skvělém snímku stíny vrhané jejich protoplanetárními disky.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: Webb Celebrates First Year of Science With Close-up on Birth of Sun-like Stars
  2. WebbTelescope.org: Rho Ophiuchi Video Tour
  3. NASA: James Webb Space Telescope
  4. WebbTelescope.org: Rho Ophiuchi (NIRCam Compass Image)
  5. APOD: 2022-03-19 2MASS J17554042 6551277
  6. Harvard.edu: Discovery of a jet emanating from the protostar HH 24 MMS.
  7. NASA: Protoplanetary Disk

Štítky: Jwst, Molekulární mračno, Star-formation, Infračervený


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »