Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Webbova Rho Ophiuchi

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI, Klaus Pontoppidan (STScI), Processing: Alyssa Pagan (STScI)

V nejbližší oblasti tvoření hvězd od naší planety, ve zhruba pouhých 390 světelných roků vzdáleném komplexu molekulárního mračna Rho Ophiuchi, vznikají Slunci hvězdy podobné a budoucí planetární systémy. Do nedalekého zárodečného chaosu nahlédla kamera NIRCam vesmírného dalekohledu Jamese Webba a v inspirativním měřítku pořídila tento infračervený snímek. Velkolepý kosmický snímek byl zveřejněn u příležitosti úspěšného prvního roku Webbova průzkumu vesmíru. Snímek zabírá v oblasti Rho Ophiuchi méně než světelný rok a obsahuje asi 50 mladých hvězd. Jasnější hvězdy zřetelně vytvářejí Webbův charakteristický vzor difrakčních paprsků. Obrovské výtrysky rázem stlačovaného molekulárního vodíku tryskajícího z nově zrozených hvězd jsou na snímku červené, s velkou nažloutlou prachovou dutinou vykrojenou energickou mladou hvězdou poblíž jejího středu. U některých hvězd jsou na tomto skvělém snímku stíny vrhané jejich protoplanetárními disky.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: Webb Celebrates First Year of Science With Close-up on Birth of Sun-like Stars
  2. WebbTelescope.org: Rho Ophiuchi Video Tour
  3. NASA: James Webb Space Telescope
  4. WebbTelescope.org: Rho Ophiuchi (NIRCam Compass Image)
  5. APOD: 2022-03-19 2MASS J17554042 6551277
  6. Harvard.edu: Discovery of a jet emanating from the protostar HH 24 MMS.
  7. NASA: Protoplanetary Disk

Štítky: Jwst, Molekulární mračno, Star-formation, Infračervený


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »