Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický řasnatý mrak: Mandel Wilson 9

Uznání a copyright: Gabriel Rodrigues Santos

Od těchto mračen kosmického prachu vznášejících se asi 300 světelných roků nad rovinou naší Galaxie se odráží kombinované světlo hvězd Mléčné dráhy. Prachové galaktické řasnaté mraky (cirrus) jsou slabé a tato kolektivně ozařovaná prachová mračna se obvykle nacházejí ve vysokých galaktických šířkách. Dají se vysledovat na rozsáhlých oblastech oblohy směrem k severnímu a jižnímu galaktickému pólu. Studie naznačují, že prachová mračna spolu s odrazem světla hvězd vytvářejí slabou načervenalou luminiscenci, jelikož zrnka mezihvězdného prachu přeměňují neviditelné ultrafialové záření na viditelné červené světlo. Tento pozoruhodně hluboký širokoúhlý snímek zachycuje také blízké hvězdy Mléčné dráhy a vzdálené galaxie v pozadí a zkoumá komplex slabých galaktických řasnatých mračen známých jako Mandel Wilson 9. Rozprostírá se na více než třech stupních pozemské oblohy v souhvězdí Rajky (Apus) daleko na jihu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Charting the Milky Way From the Inside Out
  2. Cosmotography.com: Dusty Veils of the Milky Way
  3. Harvard.edu: Light and colour of cirrus, translucent and opaque dust in the high-latitude area of LDN 1642
  4. APOD: 2004-11-04 NGC 7023: Mlhovina Kosatec
  5. Harvard.edu: Extended Red Emission in High Galactic Latitude Interstellar Clouds
  6. AstroBin.com: Gabriel R. Santos (grsotnas): Mandel Wilson 9 - Galactic Cirrus in Apus

Štítky: Integrated flux nebulae, Galactic cirrus, Prach


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »