Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický řasnatý mrak: Mandel Wilson 9

Uznání a copyright: Gabriel Rodrigues Santos

Od těchto mračen kosmického prachu vznášejících se asi 300 světelných roků nad rovinou naší Galaxie se odráží kombinované světlo hvězd Mléčné dráhy. Prachové galaktické řasnaté mraky (cirrus) jsou slabé a tato kolektivně ozařovaná prachová mračna se obvykle nacházejí ve vysokých galaktických šířkách. Dají se vysledovat na rozsáhlých oblastech oblohy směrem k severnímu a jižnímu galaktickému pólu. Studie naznačují, že prachová mračna spolu s odrazem světla hvězd vytvářejí slabou načervenalou luminiscenci, jelikož zrnka mezihvězdného prachu přeměňují neviditelné ultrafialové záření na viditelné červené světlo. Tento pozoruhodně hluboký širokoúhlý snímek zachycuje také blízké hvězdy Mléčné dráhy a vzdálené galaxie v pozadí a zkoumá komplex slabých galaktických řasnatých mračen známých jako Mandel Wilson 9. Rozprostírá se na více než třech stupních pozemské oblohy v souhvězdí Rajky (Apus) daleko na jihu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Charting the Milky Way From the Inside Out
  2. Cosmotography.com: Dusty Veils of the Milky Way
  3. Harvard.edu: Light and colour of cirrus, translucent and opaque dust in the high-latitude area of LDN 1642
  4. APOD: 2004-11-04 NGC 7023: Mlhovina Kosatec
  5. Harvard.edu: Extended Red Emission in High Galactic Latitude Interstellar Clouds
  6. AstroBin.com: Gabriel R. Santos (grsotnas): Mandel Wilson 9 - Galactic Cirrus in Apus

Štítky: Integrated flux nebulae, Galactic cirrus, Prach


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »