Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický řasnatý mrak: Mandel Wilson 9

Uznání a copyright: Gabriel Rodrigues Santos

Od těchto mračen kosmického prachu vznášejících se asi 300 světelných roků nad rovinou naší Galaxie se odráží kombinované světlo hvězd Mléčné dráhy. Prachové galaktické řasnaté mraky (cirrus) jsou slabé a tato kolektivně ozařovaná prachová mračna se obvykle nacházejí ve vysokých galaktických šířkách. Dají se vysledovat na rozsáhlých oblastech oblohy směrem k severnímu a jižnímu galaktickému pólu. Studie naznačují, že prachová mračna spolu s odrazem světla hvězd vytvářejí slabou načervenalou luminiscenci, jelikož zrnka mezihvězdného prachu přeměňují neviditelné ultrafialové záření na viditelné červené světlo. Tento pozoruhodně hluboký širokoúhlý snímek zachycuje také blízké hvězdy Mléčné dráhy a vzdálené galaxie v pozadí a zkoumá komplex slabých galaktických řasnatých mračen známých jako Mandel Wilson 9. Rozprostírá se na více než třech stupních pozemské oblohy v souhvězdí Rajky (Apus) daleko na jihu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Charting the Milky Way From the Inside Out
  2. Cosmotography.com: Dusty Veils of the Milky Way
  3. Harvard.edu: Light and colour of cirrus, translucent and opaque dust in the high-latitude area of LDN 1642
  4. APOD: 2004-11-04 NGC 7023: Mlhovina Kosatec
  5. Harvard.edu: Extended Red Emission in High Galactic Latitude Interstellar Clouds
  6. AstroBin.com: Gabriel R. Santos (grsotnas): Mandel Wilson 9 - Galactic Cirrus in Apus

Štítky: Integrated flux nebulae, Galactic cirrus, Prach


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »