Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický řasnatý mrak: Mandel Wilson 9

Uznání a copyright: Gabriel Rodrigues Santos

Od těchto mračen kosmického prachu vznášejících se asi 300 světelných roků nad rovinou naší Galaxie se odráží kombinované světlo hvězd Mléčné dráhy. Prachové galaktické řasnaté mraky (cirrus) jsou slabé a tato kolektivně ozařovaná prachová mračna se obvykle nacházejí ve vysokých galaktických šířkách. Dají se vysledovat na rozsáhlých oblastech oblohy směrem k severnímu a jižnímu galaktickému pólu. Studie naznačují, že prachová mračna spolu s odrazem světla hvězd vytvářejí slabou načervenalou luminiscenci, jelikož zrnka mezihvězdného prachu přeměňují neviditelné ultrafialové záření na viditelné červené světlo. Tento pozoruhodně hluboký širokoúhlý snímek zachycuje také blízké hvězdy Mléčné dráhy a vzdálené galaxie v pozadí a zkoumá komplex slabých galaktických řasnatých mračen známých jako Mandel Wilson 9. Rozprostírá se na více než třech stupních pozemské oblohy v souhvězdí Rajky (Apus) daleko na jihu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Charting the Milky Way From the Inside Out
  2. Cosmotography.com: Dusty Veils of the Milky Way
  3. Harvard.edu: Light and colour of cirrus, translucent and opaque dust in the high-latitude area of LDN 1642
  4. APOD: 2004-11-04 NGC 7023: Mlhovina Kosatec
  5. Harvard.edu: Extended Red Emission in High Galactic Latitude Interstellar Clouds
  6. AstroBin.com: Gabriel R. Santos (grsotnas): Mandel Wilson 9 - Galactic Cirrus in Apus

Štítky: Integrated flux nebulae, Galactic cirrus, Prach


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »