Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víření marťanského prachového raráška

Uznání videa: NASA, JPL-Caltech, Perseverance Rover; AI processing: PipploIMP

Pohybovalo se to po povrchu Marsu, co to bylo? Prachový rarášek. Jedná se o rotující sloupce stoupajícího vzduchu zahřívané teplým povrchem, které jsou běžné i v teplých a suchých oblastech na planetě Zemi. Prachoví rarášci obvykle trvají jen několik minut a stávají se viditelnými, když zvedají volný červeně zbarvený prach a ponechávají pod ním neporušený tmavší a těžší písek. Prachoví rarášci nejenže vypadají skvěle, ale mohou po sobě zanechávat viditelné stopy a připisují se jim nečekaná vyčištění povrchu slunečních panelů. Snímky na tomto interpolovaném videu byly pořízeny začátkem srpna roverem Perseverance, který v současné době v kráteru Jezero pátrá po známkách dávného života. Časosběrné šestisekundové video zachycuje skutečné trvání něco málo přes jednu minutu. V dálce viditelný vířící prachový rarášek se podle odhadů pohyboval rychlostí asi 20 kilometrů za hodinu a sahal do výšky asi 2 kilometrů.

Vaše překvapení na nebi: Jaký snímek APODu se objevil v den vašich narozenin (po roce 1995)?

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: The Red Planet
 2. APOD: 2012-04-13 Prachový vír na Marsu
 3. Wikipedia: Dust_devil
 4. NASA: Earth
 5. Youtu.be: Dust Devil Makes Mess of Soccer Game
 6. APOD: 2003-12-30 Kráter na Marsu se stopami větrných vírů
 7. Astronomy.com: Mars dust devil whisks Spirit clean
 8. Flickr.com: L'informatico mondo di Pipplo: Mars2020 - Perseverance - NavCam - SOL 899 - 4K AI Video (from 21 images).
 9. Wikipedia: File:Interframe_motion_interpolation.webm
 10. Youtube.com: Mars Perseverance Sol 899: Right Navigation Camera
 11. NASA: Science With Perseverance
 12. Flickr.com: L'informatico mondo di Pipplo: Mars2020 - Perseverance - NavCam - SOL 899 - 4K AI Video (from 21 images).
 13. Youtu.be: Do You Know How Dust Devils Form?

Štítky: Mars, Prachový vír, Persevence


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »