Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V jádru Mlhoviny v Lodním kýlu

Uznání a copyright: Carlos Taylor

Co se děje v jádru Mlhoviny v Lodním kýlu (Carina)? Hvězdy tam vznikají, umírají a zanechávají působivou tapiserii tmavých prachových vláken. Celá Mlhovina v Lodním kýlu, katalogově označovaná jako NGC 3372, se rozprostírá na ploše více než 300 světelných roků a leží ve vzdálenosti asi 8500 světelných roků v souhvězdí Lodního kýlu (Carina). Mlhovina se skládá převážně z vodíku, který vydává všudypřítomnou červenou a oranžovou záři viditelnou především ve středu tohoto velmi podrobného snímku. Modrá záře kolem okrajů pochází především od stopového množství zářícího kyslíku. Mladé a hmotné hvězdy ve středu mlhoviny při explozích supernov uvolňují prach. Eta Carinae je nejenergetičtější hvězda v centru mlhoviny a ve 30. letech 19. století byla jednou z nejjasnějších hvězd na obloze, ale poté dramaticky pohasla.

Vaše překvapení na obloze: Jaký snímek měl APOD v den vašich narozenin (po roce 1995)?

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2010-03-22 Okolí Mléčné dráhy v chladném prachu
  2. Wikipedia: Carina_Nebula
  3. Harvard.edu: Chandra: Note on Cosmic Distances
  4. IanRidpath.com: Star tales
  5. Wikipedia: Hydrogen
  6. Wikipedia: H-alpha
  7. AstroBin.com: CAPastrophotography: Carina Nebula Core 6-Panel Mosaic in HOS Foraxx
  8. Instagram.com: capastrophotography: The Carina Nebula is a stunning and expansive interstellar cloud located in the Carina constellation, situated in the southern skies of the Milky Way.
  9. RemoteAstroPhotography.com: Foraxx Palette Script: Dynamic Narrowband Combinations
  10. LANL.gov: Oxygen
  11. Rd.com: Foto: Kotě s kočkou :-)
  12. HerschelTelescope.org.uk: Cosmic dust
  13. Wikipedia: Eta_Carinae
  14. AAVSO.org: Eta Carinae

Štítky: NGC 3372, Mlhovina Lodní záď, Star-formation


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »