Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Europa z Galilea

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SETI Institute, Cynthia Phillips, Marty Valenti

Sonda Galileo, která koncem 90. let 20. století prolétala Jupiterovým systémem, zaznamenala úžasné pohledy na Europu a odhalila důkazy, že ledový povrch tohoto měsíce pravděpodobně skrývá hluboký globální oceán. Obrazová data ze sondy Galileo o Europě byla znovu zpracována s vylepšenou kalibrací, aby vznikl barevný obraz, který se blíží tomu, co by mohlo vidět lidské oko. Dlouhé zakřivené zlomy na Europě naznačují podpovrchovou kapalnou vodu. Slapové namáhání, kterému je tento velký měsíc na své eliptické dráze kolem Jupiteru vystaven, dodává energii pro udržení oceánu v tekutém stavu. Ještě zajímavější je však možnost, že i při nedostatku slunečního světla by tento proces mohl dodávat energii pro podporu života, což z Europy činí jedno z nejlepších míst pro hledání života mimo Zemi. Kosmická sonda Juno, která je v současnosti na orbitě Jupiteru, rovněž opakovaně prolétla kolem tohoto vodního světa a odeslala zpět snímky spolu s údaji pro zkoumání možnosti života na Europě. V říjnu letošního roku se na svou výzkumnou cestu vydá sonda NASA Europa Clipper. Sonda uskuteční téměř 50 průletů a přiblíží se na vzdálenost 25 kilometrů od ledového povrchu Europy.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Galileo
  2. NASA: PIA19048: Europa's Stunning Surface
  3. NASA: NASA Scientists Confirm Water Vapor on Europa
  4. APOD: 2014-09-19 Potenciálně obyvatelné měsíce
  5. APOD: 2016-04-01 Europa: Objevujte život pod vodou
  6. NASA: NASA’s Juno Mission Measures Oxygen Production at Europa
  7. YouTube.com: A Poem for Europa by U.S. Poet Laureate Ada Limón
  8. NASA: Europa Clipper

Štítky: Europa, Galileo, Voda, Europa Clipper


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »