Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Středověká astronomie z opatství Melk

Uznání: Paul Beck (Univ. Vienna), Georg Zotti (Vienna Inst. Arch. Science)
Copyright: Library of Melk Abbey, Frag. 229

Náhodně objevená stránka rukopisu poskytuje grafický pohled na astronomii ve středověku, ještě před renesancí a před vlivem Mikuláše Koperníka, Tycho Brahe, Johannese Keplera a Galilea. Zajímavá stránka pochází ze zápisků z přednášek o astronomii, které sestavil mnich Magister Wolfgang de Styria před rokem 1490. Na horních panelech je přehledně znázorněna potřebná geometrie pro zatmění Měsíce (vlevo) a Slunce v geocentrické Ptolemaiovské soustavě. Vlevo dole je schéma ptolemaiovského pohledu na Sluneční soustavu s textem vpravo nahoře, který vysvětluje pohyb planet podle Ptolemaiova geocentrického modelu. Vpravo dole je tabulka pro výpočet datumu Velikonoční neděle v juliánském kalendáři. Ilustrovaná stránka rukopisu byla nalezena v historickém klášteru Melk v Rakousku.

Seznam odkazů v popisu

 1. SpaceToday.org: A Space and Astronomy Timeline
 2. Wikipedia: Nicolaus_Copernicus
 3. APOD: 2001-01-07 Tycho Brahe proměřil oblohu
 4. APOD: 2018-05-15 Keplerův dům v Linci
 5. Wikipedia: Galileo_Galilei
 6. RICE.edu: Ptolemaic System
 7. NASA: Eyes on the Solar System
 8. Oup.com: Constructing the first Ptolemaic orrery
 9. APOD: 2009-04-16 Hrad a úplněk
 10. APOD: 2024-02-29 Julius Caesar a přestupný rok
 11. StiftMelk.at: Stift Melk

Štítky: Melk abbey, Zatmění, Easter, Ptolemy


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »