Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie, výtrysk a slavná černá díra

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Event Horizon Telescope Collaboration

Jasná eliptická galaxie Messier 87 (M87) je domovem superhmotné černé díry, kterou v roce 2017 zachytil pozemský celoplanetární dalekohled EHT (Event Horizon Telescope) na vůbec prvním snímku černé díry. M87 je obří galaxií v Kupě galaxií v Panně, nachází se asi 55 milionů světelných roků daleko a na tomto infračerveném snímku ze Spitzerova kosmického dalekohledu je vykreslená v modrých odstínech. Ačkoli se M87 jeví převážně bez podrobností jako mrak, Spitzerův snímek zaznamenává detaily relativistických výtrysků vyrážejících z centrální oblasti galaxie. Na vloženém snímku vpravo nahoře je vidět, že samotné výtrysky se táhnou do vzdálenosti tisíců světelných roků. Jasnější výtrysk vpravo se k nám blíží ve směru našeho pohledu. Naproti tomu rázová vlna vytvořená jinak neviditelným vzdalujícím se výtryskem osvětluje slabší oblouk materiálu. Vložený snímek historického obrazu černé díry vpravo dole je zobrazen v kontextu, v centru obří galaxie a relativistických výtrysků. Spitzerův snímek vůbec nerozlišil superhmotnou černou díru obklopenou do ní padající hmotou, která je zdrojem obrovské energie a pohání relativistické výtrysky z centra aktivní galaxie M87. Snímek M87 pořízený dalekohledem EHT byl zpracován tak, aby ukázal ostřejší pohled na slavnou superhmotnou černou díru.

Nedá se uniknout: Týden černých děr v NASA!

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2010-05-20 M87: Eliptická galaxie s výtryskem
  2. EventHorizonTelescope.org: Blog
  3. NASA: Spitzer Captures Messier 87
  4. APOD: 2004-12-11 Energetický výtrysk v M87
  5. APOD: 2019-04-11 První horizont -obraz černé díry v měřítku
  6. NASA: NASA Animation Sizes Up the Universe’s Biggest Black Holes
  7. NASA: Telescopes Unite in Unprecedented Observations of Famous Black Hole
  8. NOIRLab.edu: A Sharper Look at the First Image of a Black Hole

Štítky: M87, Černá díra, Horizont událostí


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS).

Snímek komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Měřítko 22 obloukových vteřin na pixel, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »