Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie, výtrysk a slavná černá díra

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Event Horizon Telescope Collaboration

Jasná eliptická galaxie Messier 87 (M87) je domovem superhmotné černé díry, kterou v roce 2017 zachytil pozemský celoplanetární dalekohled EHT (Event Horizon Telescope) na vůbec prvním snímku černé díry. M87 je obří galaxií v Kupě galaxií v Panně, nachází se asi 55 milionů světelných roků daleko a na tomto infračerveném snímku ze Spitzerova kosmického dalekohledu je vykreslená v modrých odstínech. Ačkoli se M87 jeví převážně bez podrobností jako mrak, Spitzerův snímek zaznamenává detaily relativistických výtrysků vyrážejících z centrální oblasti galaxie. Na vloženém snímku vpravo nahoře je vidět, že samotné výtrysky se táhnou do vzdálenosti tisíců světelných roků. Jasnější výtrysk vpravo se k nám blíží ve směru našeho pohledu. Naproti tomu rázová vlna vytvořená jinak neviditelným vzdalujícím se výtryskem osvětluje slabší oblouk materiálu. Vložený snímek historického obrazu černé díry vpravo dole je zobrazen v kontextu, v centru obří galaxie a relativistických výtrysků. Spitzerův snímek vůbec nerozlišil superhmotnou černou díru obklopenou do ní padající hmotou, která je zdrojem obrovské energie a pohání relativistické výtrysky z centra aktivní galaxie M87. Snímek M87 pořízený dalekohledem EHT byl zpracován tak, aby ukázal ostřejší pohled na slavnou superhmotnou černou díru.

Nedá se uniknout: Týden černých děr v NASA!

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2010-05-20 M87: Eliptická galaxie s výtryskem
  2. EventHorizonTelescope.org: Blog
  3. NASA: Spitzer Captures Messier 87
  4. APOD: 2004-12-11 Energetický výtrysk v M87
  5. APOD: 2019-04-11 První horizont -obraz černé díry v měřítku
  6. NASA: NASA Animation Sizes Up the Universe’s Biggest Black Holes
  7. NASA: Telescopes Unite in Unprecedented Observations of Famous Black Hole
  8. NOIRLab.edu: A Sharper Look at the First Image of a Black Hole

Štítky: M87, Černá díra, Horizont událostí


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »