Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poloostrov Banks s polární září

Uznání a copyright: Kavan Chay

Tento dobře komponovaný kompozitní panoramatický pohled se dívá na jih z poloostrova Banks nedaleko Christchurch na Jižním ostrově Nového Zélandu. Moře v popředí omývá základnu skaliska připomínajícího věž, v horní části záběru jsou hvězdy Jižního kříže a u středu je jižní nebeský pól planety Země. Snímku jižního moře pod hvězdnatou oblohou zachycenému 11. května přesto dominuje zářivá polární záře. Třpytivá jižní záře byla součástí rozsáhlých polárních září, které potěšily pozorovatele na severní i jižní polokouli planety Země a které byly způsobeny intenzivními geomagnetickými bouřemi extrémního kosmického počasí po dopadu výtrysků koronální hmoty z mohutné aktivní oblasti AR 3664 na Slunci.

AuroraSaurus: Hlaste svá pozorování polární záře.

Seznam odkazů v popisu

  1. Instagram.com: kchayphotos: Crown of Light : Earth
  2. Facebook: Sky: Giant Sunspot Region 3664 and Resulting Auroras
  3. SpaceWeather.com: What's up in space
  4. NASA: What is a coronal mass ejection or CME?
  5. NASA: Strong Solar Flare Erupts from Sun

Štítky: Polární záře, AR3664


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »