Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Pons-Brooks vyvíjí protilehlé ohony

Uznání a copyright: Rolando Ligustri

Proč má kometa Pons-Brooks nyní ohony směřující opačným směrem? Nejpozoruhodnějším je modře zářící iontový ohon, který je vidět na snímku plynout dolů. Iontový ohon je odtlačován přímo od Slunce slunečním větrem. Vpravo nahoře je zářící centrální koma komety 12P/Pons-Brooks. Z komy se převážně vlevo vějířovitě rozprostírá prachový ohon komety. Prachový ohon vytlačuje a zpomaluje tlak slunečního záření, má tendenci sledovat kometu po její dráze a z některých pozorovacích úhlů se může jevit naproti iontovému ohonu. Ve spodní části snímku pořízeného minulý týden z Namibie je vidět vzdálená a jasná hvězda Alfa Leporis. Kometa prošla před dvěma dny nejblíže Zemi a nyní je nejlépe viditelná z jižní oblohy, protože zeslábla a letí zpět do vnější Sluneční soustavy.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: What Is a Comet?
 2. APOD: 2021-03-08 Tři ohony komety NEOWISE
 3. SWIN.edu.au: Cometary Gas Tail
 4. APOD: 2022-01-10 Třepotání ohonu komety Leonard
 5. NASA: The Solar Wind Across Our Solar System
 6. Wikipedia: Pons–Brooks
 7. Wikipedia: Coma_(kometa)
 8. SWIN.edu.au: Cometary Gas Tail
 9. Wikipedia: Poynting–Robertson_effect
 10. NASA: anatomy-of-a-comet.en.jpg
 11. APOD: 2019-06-24 Antikrepuskulární paprsky se sbíhají na opačné straně od Slunce
 12. Facebook: Rolando Ligustri: cometa 12P Pons-Brooks, ieri sera 26/05/2024 dalla Namibia
 13. Wikipedia: Namibia
 14. Wikipedia: Alpha_Leporis
 15. APOD: 2022-02-06 Modrá skleněná kulička Země
 16. Youtu.be: Crow Uses Plastic Lid to Sled Down Roof Over and Over Again
 17. APOD: 2022-09-11 Planety ve Sluneční soustavě: Sklon a rotace

Štítky: Kometa 12P, Dust tail, Ion tail


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »