Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sharpless 308: Mlhovina Hlava delfína

Uznání a copyright: Prabhu Kutti

Tuto obrovskou vesmírnou bublinu nafukují rychlé větry z horké, hmotné hvězdy. Je katalogizována jako Sharpless 2-308, nachází se asi 5000 světelných roků daleko v dobře vycvičeném souhvězdí Velký pes (Canis Major) a pokrývá o něco větší část oblohy než Měsíc v úplňku. To v její odhadované vzdálenosti odpovídá průměru 60 světelných roků. Hmotná Wolf-Rayetova hvězda, která bublinu vytvořila, je ta jasná hvězda blízko středu mlhoviny. Wolf-Rayetovy hvězdy mají více než dvacetinásobek hmotnosti Slunce a předpokládá se, že se nacházejí v krátké fázi vývoje hmotných hvězd před supernovou. Rychlé větry z této Wolf-Rayetovy hvězdy vytvářejí mlhovinu ve tvaru bubliny tak, že zametají pomaleji se pohybující materiál z dřívější vývojové fáze. Větrem nafouknutá mlhovina je stará přibližně 70 000 let. Poměrně slabé emisi zachycené na hlubokém snímku přes úzkopásmové filtry dominuje záření ionizovaných atomů kyslíku mapované do odstínu modré. SH2-308 s téměř neškodným obrysem, je také známá jako mlhovina Hlava delfína.

Seznam odkazů v popisu

 1. GalaxyMap.org: The Sharpless Catalog: Sh2-301
 2. Wikipedia: Canis_Major
 3. Harvard.edu: Chandra: Scale and Distance
 4. Wikipedia: Wolf–Rayet star
 5. Wikipedia: Canis Major
 6. EarthSky.org: Wolf-Rayets are the most massive and brightest stars known
 7. APOD: 2003-03-25 Pomalá exploze
 8. NASA: Hubble View: Wolf-Rayet Stars, Intense and Short-Lived
 9. APOD: 2008-05-22 Větrem rozfoukaná NGC 3199
 10. AstroBin.com: Prabhu_Kutti: Sh2-308 - Dolphin Head Nebula
 11. HubbleSite.org: THE MEANING OF LIGHT AND COLOR
 12. GoodReads.com: Douglas Adams Quote

Štítky: Sharpless 308, Wolf rayet star, Hvězdný vítr


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »