Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Animace: Zničení hvězdy černou dírou

Uznání ilustračního videa: DESY, Science Communication Lab

Co se stane, když se hvězda příliš přiblíží k černé díře? Černá díra ji může roztrhat na kusy, ale jak? Problémem není samotná velká gravitační přitažlivost, destrukci způsobuje rozdíl v gravitační přitažlivosti napříč hvězdou. V animovaném videu, které tento rozpad ilustruje, je nejprve vidět, jak se hvězda blíží k černé díře. Jak se zvyšuje oběžná rychlost, tak se při největším přiblížení odtrhne vnější atmosféra hvězdy. Velká část atmosféry hvězdy se rozptýlí do hlubokého vesmíru, ale část pokračuje v oběhu kolem černé díry a vytvoří akreční disk. Animace vás pak zavede do akrečního disku při pohledu směrem k černé díře. Vzhledem k podivným vizuálním jevům zobrazení gravitační čočkou můžete dokonce vidět vzdálenou stranu disku. Nakonec se podíváte podél jednoho z výtrysků, které vyvěrají podél osy rotace. Teoretické modely naznačují, že tyto výtrysky nejenže vyvrhují energetický plyn, ale také vytvářejí energetická neutrina, jedno z nich mohlo být nedávno pozorováno na Zemi.

Téměř v hyperprostoru: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Black Hole Basics
  2. CWRU.edu: Gravitational Tides
  3. Desy.de: Ghost particle from shredded star reveals cosmic particle accelerator
  4. Wikipedia: Stellar_atmosphere
  5. APOD: 2017-03-27 Akrece černou dírou s výtryskem
  6. Youtu.be: _Animace_
  7. MTU.edu: Black Holes and Neutron Stars
  8. Wikipedia: Gravitational_lens
  9. APOD: 2024-05-08 Vizualizace: Akreční disk černé díry
  10. 123rf.com: _1_podíváte_podél_
  11. APOD: 2024-05-09 Galaxie, výtrysk a slavná černá díra
  12. Harvard.edu: A concordance scenario for the observed neutrino from a tidal disruption event
  13. Tumblr.com: You’re Always Surrounded by Neutrinos!
  14. NewScientist.com: We've spotted a neutrino blasted out by a black hole shredding a star
  15. NASA: Earth Observatory - Image of the Day

Štítky: Černá díra, Hvězda, Accretion


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »