Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy Saturnu z Cassini

Uznání: NASA, ESA, JPL, ISS, Cassini Imaging Team; Processing & License: Judy Schmidt

Co vytváří barvy Saturnu? Snímek Saturnu jen mírně přehání to, co by viděl člověk, kdyby se vznášel v blízkosti tohoto obřího světa s prstenci. Snímek pořídila v roce 2005 kosmická sonda Cassini, která v letech 2004 až 2017 Saturn obíhala. Majestátní prstence Saturnu se zde jeví pouze jako zakřivená čára, která je zčásti díky své infračervené záři hnědá. Prstence nejlépe ukazují svou složitou strukturu v tmavých stínech v horní části planety. Severní polokoule Saturnu se může jevit částečně modrá ze stejného důvodu, proč se může jevit modrá zemská obloha - molekuly v bezoblačných částech atmosfér obou planet lépe rozptylují modré světlo než červené. Při pohledu do hloubky Saturnových mraků však začne převládat přirozený zlatý odstín Saturnových mraků. Není známo, proč jižní Saturn nevykazuje stejný modrý odstín - jedna z hypotéz tvrdí, že oblačnost je tam vyšší. Není také známo, proč jsou některá Saturnova mračna zbarvena dozlatova.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: Judy Schmidt: Saturn
  2. APOD: 2019-08-18 Člověk jako kosmická loď
  3. ESA.int: Cassini spacecraft
  4. NASA: Saturn
  5. Wikipedia: Rings of Saturn
  6. NASA: Infrared Waves
  7. YouTube.com: Dark Shadows Original B/W Opening
  8. NASA: Saturn’s Blue Cranium
  9. UCR.edu: Why is the sky blue?
  10. APOD: 2005-10-10 Vířící bouře na Saturnu
  11. Ftcdn.net: Foto: Tři psi :-)
  12. Harvard.edu: Clouds and Haze on Saturn
  13. APOD: 1996-08-03 Jupiter's Colorful Clouds

Štítky: Star-formation, NGC 6188, Draci Oltáře


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »