Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

JADES-GS-z14-0: Nový nejvzdálenější objekt

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI, B. Robertson (UC Santa Cruz), B. Johnson (CfA), S. Tacchella (Cambridge), P. Cargile (CfA)

Co kdybychom viděli až na počátek vesmíru? Mohli bychom vidět, jak se formují galaxie. Jak ale galaxie tehdy vypadaly? Tyto otázky se nedávno posunuly o krok vpřed díky zveřejnění analýzy snímku Kosmického dalekohledu Jamese Webba (JWST), který obsahoval dosud nejvzdálenější objevený objekt. Většina galaxií vznikla přibližně 3 miliardy let po Velkém třesku, některé však vznikly dříve. Ve vloženém rámečku je JADRA-GS-z14-0, slabá šmouha galaxie, která vznikla pouhých 300 milionů let po počátku vesmíru. Technicky řečeno, tato galaxie leží v rekordním červeném posuvu z=14,32, a existovala tedy v době, kdy vesmír měl pouze jednu padesátinu současného stáří vesmíru. Prakticky všechny objekty na fotografii jsou galaxie.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2021-08-02 Hubblovo ultrahluboké pole ve světle a zvuku
  2. arXiv.org: A shining cosmic dawn: spectroscopic confirmation of two luminous galaxies at z∼14
  3. NASA: Webb Space Telescope
  4. NASA: Galaxy Evolution
  5. Wikipedia: Big_Bang
  6. WebbTelescope.org: NASA’s James Webb Space Telescope Finds Most Distant Known Galaxy
  7. Github.io: JADES - JWST Advanced Deep Extragalactic Survey
  8. APOD: 2023-05-31 Simulace: Vznik galaktického disku
  9. APOD: 2023-12-31 Illustris: Simulace vesmíru
  10. APOD: 2013-04-08 Tabulka rudého posuvu pro náš vesmír
  11. NASA: Imagine the Universe!
  12. Gstatic.com: Foto: Pes :-)
  13. WebbTelescope.org: JADES-GS-z14-0 Pullout (NIRCam)

Štítky: Star-formation, Raný vesmír, Jwst


50. vesmírný týden 2025

50. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 12. do 14. 12. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a ve středu po ránu projde přes hvězdu Regulus. Večer je nad jihem Saturn a přejde přes něj Titan. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Přes velké skvrny je aktivita Slunce nízká, přesto může nastat polární záře. Ranní komety trochu ruší svit Měsíce, večerní tmavá obloha jich ale také několik nabídne. Před 100 lety se narodil český astronom a meteorolog Ladislav Křivský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Aktuální rozložení skvrn na Slunci.

Další informace »