Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezi Scylou Charibdou: Dvojitý kosmický objev

Uznání: M. Drechsler, Y. Sainty, A. Soto, N. Martino, L. Leroux-Gere, S. Khallouqui, & A. Kaeouach; Text: Ogetay Kayali (Michigan Tech U.)

Poznáte tento nebeský objekt? Pravděpodobně ne - protože se jedná o objevný snímek. Hmotné hvězdy ve svých jádrech kují těžké prvky a po několika milionech let končí svůj život v mohutných výbuších supernov. Tyto pozůstatky poměrně rychle vychladnou a zaniknou, takže je obtížné je detekovat. Specializovaná skupina amatérských astrofotografů pátrala v přehlídkách oblohy po možných kandidátech na pozůstatky supernov, právě aby takové slabé, dosud neznámé pozůstatky supernov odhalila. Výsledek: vůbec první snímek pozůstatku supernovy G115.5+9.1 - její objevitelé ji pojmenovali Scylla - slabě zářící v souhvězdí mytologického krále Etiopie Kefea (Cepheus). Emise atomů vodíku ve zbytku je zobrazena červeně a slabá emise kyslíku je zobrazena v odstínech modré. Vpravo nahoře se překvapivě skrývá další objev: slabý, dosud neznámý kandidát na planetární mlhovinu. V souladu s mytologickou tradicí byla pojmenována Charybda (Sai 2) - což je narážka na starořecké rčení "chycený mezi Skyllou a Charybdou" z Homerovy Odyssey.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstroBin.com: Traveller: Scylla — the new Supernova remnant G115.5+9.1 in Cepheus
  2. APOD: 2025-05-08 M1: Neuvěřitelný rozpínavý krab
  3. APOD: 2025-01-17 Supernova Remnant Cassiopeia A
  4. ESO.org: ESO Online Digitized Sky Survey
  5. Wikipedia: Hydrogen-alpha
  6. Wikipedia: Doubly_ionized_oxygen
  7. PlanetaryNebulae.net: Planetary Nebulae
  8. Wikipedia: Between_Scylla_and_Charybdis
  9. Wikipedia: Odyssey

Štítky: Zbytek supernovy, Starfield, Discovery


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »