Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podrobný snímek polárních září na Jupiteru

Uznání: John T. Clarke (U. Michigan), ESA, NASA

Jupiterauroru. Stejně jako Země, tak i magnetické pole plynného obra dopravuje nabité částice vyvržené ze Slunce k pólům. Jakmile částice vletí do atmosféry, tak se z existujících plynných molekul dočasně odštípnou elektrony. Elektrické síly ovšem přitáhnou tyto elektrony zpět. Jak se elektrony rekombinují, aby znovuvytvořily neutrální molekuly, tak vzniká aurorální světlo polární záře. Na nedávno zveřejněné fotografii nahoře, jež pochází z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope, je v ultrafialovém světle záběr polárních září, jež vypadají jako prstencovité vrstvy kolem pólu. Na rozdíl od pozemských polárních září ty jupiterovi mají též několik jasných čar a bodů. Tyto útvary jsou způsobeny magnetickým tokem v trubicích spojujících Jupiter s jeho největšími měsíci. Zvláště Io působí jasné čáry zcela vlevo, Ganymed způsobuje jasný bod pod středem a Europa způsobuje bod napravo od něho.

Štítky: Jupiter, Polární záře


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »