Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulace nadobří hvězdy

Uznání: B. Freytag, (Institute for Astronomy and Space Physics, Univ. Uppsala)

Hledáte perfektní vánoční dárek pro astronoma? Pouvažujte o "hvězdě v krabici". Samozřejmě, že tou krabicí je ve skutečnosti výpočetní sestava, jež se skládá z trojrozměrného pole bodů (mřížky) a fyzikální vlastnosti a vnitřní dynamika hvězdy se numericky simuluje v mřížce bod po bodu. I když počítače a software schopné úplné realistické numerické simulace kompletní hvězdy v současnosti neexistují, badatelé přesto dosáhli pokroku. Tento obraz je políčkem z nedávné numerické simulace nadobří hvězdy s vlastnostmi, jež napodobují skutečnou hvězdy Betelgeuse. Jediné políčko ukazuje velké konvekční buňky a jasné skvrny povrchu virtuálního nadobra. Simulační filmy ukazují, že se tyto povrchové útvary podstatně mění v čase. Teleskopická pozorování povzbudivě ukazují, že povrch Betelgeuse vskutku vykazuje velkorozměrové útvary a dobře známé variace jasnosti, jež jsou pozorovatelné i neozbrojeným okem. Skutečný nadobr Betelgeuse je asi o 2500 stupňů chladnější než Slunce, ale je 620 krát větší.

Štítky: Hvězda, Simulace, Supergiant, Convection


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »