Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblast vzniku hvězd Hubble X

Uznání: C. R. O'Dell (Vanderbilt Univ.) et al., Hubble Heritage Team, NASA

V blízké galaxii NGC 6822 obklopuje tato zářící emeisní mlhovina komplex jasných, masivních nově zrozených hvězd. Tyto hvězdy, staré zhruba 4 milióny let, zkondenzovaly z galaktického mezihvězdného plynu a z prachových mračen. Záření mlhovin působí intenzivní ultrafialová radiace jasných hvězd, zatímco jejich tvar je dán interakcí hvězdných větrů a záření se samotnými nesmírnými mezihvězdnými mraky. Mnoha pozorovatelům bude vzhled této extragalaktické oblasti vzniku hvězd katalogizované jako Hubble-X připomínat nejslavnější hvězdnou kolébku v naší galaxii Mlhovinu v Orionu. Hubble-X je ve skutečnosti mnohem jasnější než mlhovina v Orionu a při vzdálenosti 1.6 miliónů světelných let je asi tisíckrát více vzdálená. Hubble-X má rozměr asi 100 světelných let ve srovnání s 10 světelnými lety mlhoviny v Orionu. Proč se ale nazývá Hubble-X? X je římská číslice 10, což je označení této mlhoviny v katalogu podobných objektů pro galaxii NGC 6822.

Štítky: Mlhovina, Star-formation, Hubble-x, Ngc6822


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »