Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké skupiny slunečních skvrn 10484 a 10486

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Přes sluneční disk se nyní pohybují dvě neobvykle velké skupiny slunečních skvrn. Každá skupina zhruba o velikosti Jupitera je neobvyklá nejen svojí velikostí, ale také proto, že se objevuje tři roky po slunečním maximu, což je vrchol sluneční povrchové aktivity. Skupina slunečních skvrn 10484 je vidět poblíž středu obrázku, zatímco skupina 10486 právě přechází přes levý okraj Slunce. Aktivní oblast spojená se sluneční skvrnou 484 (zkráceně, jen poslední tři číslice) již vyvrhla velký koronální výron hmoty (coronal mass ejection - CME) částic do Sluneční soustavy. Radiace tohoto druhu má při zásahu Země sílu přerušit normální provoz družic, na druhou stranu zase zároveň vyvolává krásné polární záře. Slunečním skvrnám 484 a 486, které se otáčejí spolu se Sluncem bude jedna úplná otočka trvat asi 30 dní a během této doby se budou pomalu vyvíjet co do velikosti i tvaru. Obrázek nahoře byl pořízen digitální kamerou přidržovanou k malému dalekohledu, ovšem s velkou pečlivostí bylo dodržováno pravidlo nikdy se nedívat přímo do Slunce.

Štítky: Sluneční skvrny, Active sun


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »