Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké skupiny slunečních skvrn 10484 a 10486

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Přes sluneční disk se nyní pohybují dvě neobvykle velké skupiny slunečních skvrn. Každá skupina zhruba o velikosti Jupitera je neobvyklá nejen svojí velikostí, ale také proto, že se objevuje tři roky po slunečním maximu, což je vrchol sluneční povrchové aktivity. Skupina slunečních skvrn 10484 je vidět poblíž středu obrázku, zatímco skupina 10486 právě přechází přes levý okraj Slunce. Aktivní oblast spojená se sluneční skvrnou 484 (zkráceně, jen poslední tři číslice) již vyvrhla velký koronální výron hmoty (coronal mass ejection - CME) částic do Sluneční soustavy. Radiace tohoto druhu má při zásahu Země sílu přerušit normální provoz družic, na druhou stranu zase zároveň vyvolává krásné polární záře. Slunečním skvrnám 484 a 486, které se otáčejí spolu se Sluncem bude jedna úplná otočka trvat asi 30 dní a během této doby se budou pomalu vyvíjet co do velikosti i tvaru. Obrázek nahoře byl pořízen digitální kamerou přidržovanou k malému dalekohledu, ovšem s velkou pečlivostí bylo dodržováno pravidlo nikdy se nedívat přímo do Slunce.

Štítky: Sluneční skvrny, Active sun


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »