Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M17: Podrobný snímek z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, J. Hester (ASU)

Tyto fantastické, vlnovité tvary utvářené hvězdnými větry a radiací se nacházejí ve hvězdné kolébce známé jako M17 nebo mlhovina Omega, vzdálené asi 5500 světelných let v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Chuchvacovité útvary v hustém chladném plynu a prachu ozařují hvězdy už mimo horní pravý roh snímku a samy mohou představovat místa budoucího tvoření hvězd. Barvy v mlze teplejšího okolního materiálu naznačují chemické složení M17. Převážně zelené světlo odpovídá přebytku vodíku se stopami atomů síry a kyslíku, které přispívají k červeným a modrým odstínům. Obrázek zabírá asi 3 světelné roky a byl zveřejněn v třináctém roce kosmických výzkumů dalekohledu Hubble Space Telescope.

Štítky: Star-formation, M17


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »