Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozpínající se světelná echa SN 1987A

Uznání: The SuperMACHO Team, CTIO, NOAO, NSF

Dokážete najít supernovu 1987A? Není to těžké, je ve středu rozpínajícího se býčího oka. Přestože byl tento hvězdný výbuch poprvé vidět už skoro před dvěmi desetiletími, tak se světlo i nadále odráží od chomáčů mezihvězdného prachu. Tato rozpínající se světelná echa z období více jak 4 let byla zaznamenána 4m dalekohledem Blanco v Chile na filmovou smyčku nahoře. První snímek je obrazem oblasti SN 1987A a další čtyři obrázky vznikly odečítáním následných snímků s ročním odstupem, takže zůstaly jenom rozdíly mezi snímky. Je vidět, jak se světelná echa pohybují od pozice supernovy. Tým SuperMACHO, který zaznamenal světelná echa nahoře kolem supernovy 1987A, také nalezl slabá a předtím nepovšimnutá světelná echa ze dvou jiných supernov v LMC. Studium světelných ech umožnilo mnohem přesnější určení polohy a data výbuchu těchto dvou supernov, které byly poprvé viditelné před stovkami let.

Štítky: Light echoes, SN 1987A. supernova, Animated gif


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »