Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a rudé skvrny

Uznání: NASA, ESA, A. Simon-Miller (Goddard Space Flight Center), I. de Pater, M. Wong (UC Berkeley)

Jupiterova Velká rudá skvrna je zuřící bouře, která je pozorovaná už po více jak 300 let od samých začátků pozorování dalekohledem. V únoru 2006 si ale planetární fotograf Christopher Go povšimnul, že se k ní přidala Mladší rudá skrvna(Red Spot Jr.), která vznikla, když se spojily menší bělavé oválné bouřky a poté se vyvinulo rudé zbarvení. Tento ostrý snímek z Hubblova kosmického dalekohledu zobrazuje dvě lososově zbarvené, v dubnu zaznamenané Jupiterovy bouře. Mladší rudá skvrna (Red Spot Jr.) má asi poloviční velikost Rudé skvrny a co do průměru se podobá planetě Zemi. Nová skvrna je zde vidět vlevo dole od staršího bouřkového systému a jak se planeta otáčí zleva doprava tak Velkou rudou skvrnu následuje asi po hodině. Přestože astronomové stále ještě nerozumí tomu, proč jsou Jupiterovy rudé skvrny rudé, tak předpokládají, že objevení se Mladší rudé skvrny (Red Spot Jr.) představuje důkaz klimatických změn na obří plynné planetě, která "vládne" sluneční soustavě.

Štítky: Jupiter, Bouře, Red spot, Red spot jr.


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »