Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké Magellanovo mračno

Uznání a copyright: Wei-Hao Wang (IfA, U. Hawaii)

Portugalský mořeplavec Fernando de Magellan měl při své první cestě kolem světa se svou posádkou spoustu času ke studiu jižní oblohy. Výsledkem jsou dva mlhavé, mračnům podobné útvary, které mohou pozorovatelé uvidět na jižní obloze a které jsou známé jako Mračna Magellanova. O těchto hvězdnatých mračnech se nyní pochopitelně ví, že to jsou nepravidelné trpasličí galaxie, satelity naší větší spirální galaxie Mléčné dráhy. Velké Magellanovo mračno (Large Magellanic Cloud - LMC) na snímku nahoře je vzdáleno pouhých 180 000 světelných let v souhvězdí Mečouna (Dorado). Je nejhmotnější ze všech satelitních galaxií Mléčné dráhy a ve vzdálenosti asi 15 000 světelných let je místem výskytu nejbližší supernovy současnosti. Výrazný červený uzlík vpravo je 30 Doradus, neboli mlhovina Tarantule, obří hvězdotvorná oblast ve Velkém Magellanově mračnu.

Štítky: Lmc, Galaxie, Trpasličí galaxie


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »