Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké Magellanovo mračno

Uznání a copyright: Wei-Hao Wang (IfA, U. Hawaii)

Portugalský mořeplavec Fernando de Magellan měl při své první cestě kolem světa se svou posádkou spoustu času ke studiu jižní oblohy. Výsledkem jsou dva mlhavé, mračnům podobné útvary, které mohou pozorovatelé uvidět na jižní obloze a které jsou známé jako Mračna Magellanova. O těchto hvězdnatých mračnech se nyní pochopitelně ví, že to jsou nepravidelné trpasličí galaxie, satelity naší větší spirální galaxie Mléčné dráhy. Velké Magellanovo mračno (Large Magellanic Cloud - LMC) na snímku nahoře je vzdáleno pouhých 180 000 světelných let v souhvězdí Mečouna (Dorado). Je nejhmotnější ze všech satelitních galaxií Mléčné dráhy a ve vzdálenosti asi 15 000 světelných let je místem výskytu nejbližší supernovy současnosti. Výrazný červený uzlík vpravo je 30 Doradus, neboli mlhovina Tarantule, obří hvězdotvorná oblast ve Velkém Magellanově mračnu.

Štítky: Lmc, Galaxie, Trpasličí galaxie


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »