Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

CG4: Roztrhaná kometární globule

Uznání a copyright: Josch Hambsch

Může mračno plynu sníst galaxii? Ani náhodou. To podivně vypadající "stvoření" nebo "ruka" směřující na snímku nahoře dolů je mračno plynu známé jako kometární globule. Tato globule je ale roztržená. Kometární globule jsou typicky characteristické prachovými hlavami a protaženými ohony. Díky těmto útvarům se kometární globule vizuálně podobají kometám, ale ve skutečnosti se od nich velice liší. Globule jsou často místy zrození hvězd a mnoho má ve svých hlavách velice mladé hvězdy. Důvod roztržení hlavy tohoto objektu není zcela jasný. Galaxie vespod obrázku je obrovská, velice vzdálená a vedle CG4 se vyskytuje jen díky náhodné superpozici.

Štítky: Galaxie, Cometary globule, CG4


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »