Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

CG4: Roztrhaná kometární globule

Uznání a copyright: Josch Hambsch

Může mračno plynu sníst galaxii? Ani náhodou. To podivně vypadající "stvoření" nebo "ruka" směřující na snímku nahoře dolů je mračno plynu známé jako kometární globule. Tato globule je ale roztržená. Kometární globule jsou typicky characteristické prachovými hlavami a protaženými ohony. Díky těmto útvarům se kometární globule vizuálně podobají kometám, ale ve skutečnosti se od nich velice liší. Globule jsou často místy zrození hvězd a mnoho má ve svých hlavách velice mladé hvězdy. Důvod roztržení hlavy tohoto objektu není zcela jasný. Galaxie vespod obrázku je obrovská, velice vzdálená a vedle CG4 se vyskytuje jen díky náhodné superpozici.

Štítky: Galaxie, Cometary globule, CG4


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »